Vo vysielaní Rádia Litera vás počas nasledujúcich dvoch prázdninových mesiacov pozveme aj na niekoľko letných ciest. V tomto týždni to bude literárna návšteva stovežatej Prahy. Azda najznámejšou staropražskou legendou je tá o Golemovi, ktorej sa budeme venovať v pásme Veroniky Hajdučíkovej s názvom Čo by bolo keby... sme sa vydalipo stopách Golema? a tiež v rozhlasovej adaptácii známej knihy Gustava Meyrinka – Golem. Čítaním na pokračovanie vás bude sprevádzať legendárny Karel Čapek a jeho Prípad doktora Mejzlíka a iné prózy. Pripomenieme si však aj iných významných pražských autorov – Franza Kafku v rozhlasovej adaptácii jeho korešpondencie s pražskou publicistkou a spisovateľkou Milenou Jesenskou (Najsrdečnejšie pozdravy, Váš Franz), Jaroslava Seiferta v cykle Býti básníkem či Jana Nerudu v poviedke Přivedla žebráka na mizinu. Soňa Gyarfašová nás zavedie do známej pražskej kaviarne Slávia a predstaví ju ako Miesto bohémy. Pripravené je aj životopisné dramatické pásmo Ladislava Švihrana Doktor Jesenius. Počas týždňa sa vám z Prahy prihovorí aj Igor Šebo so svojimi krátkymi textami z cyklu Odinakiaľ. Vo vysielaní si pripomenieme tiež 16. narodeniny Rádia Litera, ktoré naše rádio oslavuje 15. júla.
Od pondelka vás pozývame vypočuť si prvú časť z knihy jedinečného českého spisovateľa Karla Čapka Prípad doktora Mejzlíka a iné prózy. Čítania začneme titulnou poviedkou Prípad doktora Mejzlíka. Tento policajt v sebe objaví akési „vyššie schopnosti", ktoré mu umožnia vyriešiť detektívny prípad. Práve zvláštnosti ukryté v bežnej realite Čapka zaujímajú. Jeho príbehy z najvyššej spoločnosti aj zo života plebsu, detektívne, i zábavné, si udržiavajú atmosféru slnkom zaliateho českého mestečka, aj keď sa tu vyskytne lúpežná vražda či pokus o atentát. Je to preto, lebo Čapek má okrem slabosti pre detektívnu záplatku aj jemný a hravý humor. Jeho poviedky sú niekedy ako Ezopove bájky – príbehom vypovedia, že blázon často vidí to, čo normálni prehliadajú. Preložil Gabriel Rapoš. V réžii Stanislava Bilého účinkuje Róbert Šudík.
Nie je to po prvýkrát, čo sa Veronika Hajdučíková vydá po stopách nejakej záhady. Tentokrát zablúdila do tajomnej starej židovskej Prahy, kde sa pokúsila poodhaliť tajomstvo mystického Golema. Nazrite teda spolu s ňou do pražských uličiek, alchymistických dielní z čias cisára Rudolfa II., navštívte Staronovú synagógu a dozviete sa čosi aj o múdrom rabínovi Löwovi. Po stopách záhadného Golema vás bude spolu s autorkou tohto pásma pre celú rodinu sprevádzať aj Žofia Zigová sprievodkyňa zo Židovského múzea v Prahe a pani Dagmar Marková. Neobídu ani tajomstvom opradený „šém”. Vysielame pod názvom Čo by bolo keby... sme sa vydali po stopách Golema?
V päťminútovke z cyklu Odinakiaľ by vás Igor Šebo rád upozornil na niektoré menej známe, zvláštne či kuriózne miesta a pozoruhodnosti Prahy. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2018.
Od utorka vás pozývame ešte raz do starej židovskej Prahy, tentokrát prostredníctvom rozhlasovej adaptácie známej knihy Gustava Meyrinka Golem. Z prekladu Šarloty Baránikovej ju pre rozhlas zdramatizoval Peter Gregor. V réžii Viery Weidlerovej účinkujú Michal Dočolomanský, Vladimír Obšil, Karol Machata a ďalší. Hra je z roku 1994.
Sté výročie vzniku Československa sme si v Slovenskom rozhlase v roku 2018 pripomenuli cyklom Býti básníkem. Ten reflektoval tvorbu básnikov, ktorí výnimočným spôsobom zasiahli nielen do českej, slovenskej, ale aj európskej literatúry. Na Litere vám ponúkame záverečnú časť cyklu, kde vám priblížime tvorbu nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, Jaroslava Seiferta, ktorý bol svojím životom aj tvorbou výrazne popretkávaný s Prahou. Seifertove verše recituje český herec Vladimír Javorský, sprievodné slovo číta Zuzana Kyzeková. Réžia: Táňa Tadlánková. Vyrobil Rozhlas a televízia Slovenska v roku 2018.
Pražská kaviareň Slávia ako Miesto bohémy. Návrat do nie tak vzdialenej minulosti jedného výnimočného miesta v Prahe nám sprostredkuje relácia Sone Gyarfašovej, ktorú vás pozývame počúvať od stredy. Dúšok dobrej kávy hádam len umocní bohémsku atmosféru tomhto týždňa na Litere. Spoluúčinkuje Eva Bendová. Relácia je z roku 2015.
Ján Jesenský z Jasena, známy ako doktor Jesenius, patril k tým slovenským osobnostiam, ktoré si získali uznanie a slávu vo vedeckých a mocenských kruhoch vtedajšej Európy. Žil a pôsobil v Prahe a tam ho stihol aj krutý údel spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi predstaviteľmi českých stavov. Na Litere si vypočujte životopisné dramatické pásmo Ladislava Švihrana Doktor Jesenius. V réžii Tatiany Tadlánkovej účinkujú František Kovár, Vladimír Durdík, Ivan Laca, Soňa Ulická a Miroslav Trnavský. V roku 1996 redakčne pripravil Emil Benčík.
V miniatúre z cyklu Odinakiaľ vás Igor Šebo zavedie tentoraz na pražské Václavské námestie. Alebo Václavské náměstí. Alebo, jednoducho, Václavák. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2018.
Od štvrtka budeme Prahu reflektovať v rozhlasovom spracovaní diela Listy Milene od tamojšieho rodáka Franza Kafku. Z korešpondencie spisovateľa Franza Kafku a mladej pražskej intelektuálky Mileny Jesenskej, ktorá zahynula v nacistickom ženskom koncentračnom tábore v Ravensbrücku, sa zachovali iba Kafkove listy, z ktorých vzniklo jedno z najsugestívnejších korešpondečných literárnych diel 20. storočia. Poodhaľuje vnútro originálneho a veľmi svojrázneho literáta svojej doby, zároveň je ľúbostným príbehom plným potláčanej vášne a intelektuálneho porozumenia a lásky, ktorá sa stala nemožnou viac pre iracionálne vnútorné pohnútky, než pre objektívne vonkajšie okolnosti. Vysielame pod názvom Najsrdečnejšie pozdravy, Váš Franz. V réžii Mileny Lukáčovej účinkujú Táňa Pauhofová a Robert Roth. Program je z roku 2021.
Téma Prahy bude citeľná i v slávnych Malostranských rozprávkach českého spisovateľa Jana Nerudu. Vyberáme pre vás poviedku Přivedla žebráka na mizinu. V češtine číta Zdeněk Štépánek, réžia Jozef Bezdíček. Nahrávka je z roku 1954.
Potulky Prahou zúročíme od piatku v relácii z cyklu Fokus autorky Zuzany Golianovej s podtitulom Československo v umení, a to konkrétne rozhovorom so slovenskou filmárkou žijúcou v Prahe – Zuzanou Piussi.
Uvedieme aj dramatické pásmo Jozefa Šajgala o Jaroslavovi Haškovi. Jeho Osudy dobrého vojaka Švejka zabávajú čitateľov dnes rovnako, ako tomu bolo v čase ich vzniku. Predčasne zosnulý autor dielo nedokončil, takmer celý život sa topil v dlhoch a je veľmi pravdepodobné, že ani vo svojich najsmelších snoch si nepomyslel, že práve Švejk urobí jeho meno nesmrteľným. V cykle Podobizne si vypočujte dramatizovaný prierez jeho životom, ktorý pripravil Jozef Šajgal. V réžii Štefana Mandžára účinkujú Ivo Gogál, Ľudmila Mandžárová, Mária Schlosserová, Ivan Laca, Miroslav Trnavský, Jozef Šimonovič a Ján Valentík. Relácia mala premiéru v roku 1994.
Na záver nášho týžda je pripravená aj premiéra reflexie z nášho autorského cyklu V skratke. Autor a šéfdramaturg Rádia Litera Tomáš Bartoněk sa zamyslí nad charakterom a pôsobením nášhi rádia, ktoré 15. júla oslávilo už svoje 16. narodeniny.
Autorka programového týždňa: Veronika Hajdučíková
Ilustračná snímka: Zuzana Kallová, Al