Návraty do krajiny detstva

Návraty do krajiny detstva

Prvý jún je vo svete vyhláseným dňom, ktorý patrí deťom. Návratom a výpravám do krajiny detstva sme sa preto rozhodli symbolicky venovať aj aktuálny týždeň vo vysielaní Rádia Litera. Ľudská pamäť je kultúrne univerzálna veličina a často nás samých zavedie do obdobia, kedy sa v nás aj okolo nás formoval „celý náš svet“. Návraty do krajiny detstva na Litere budú sprevádzané aj spomienkovými rozprávaniami, memoármi a vyznaniami. Útulný, sentimentálny, ale hrejivý filter obrázkov „starého sveta“ je text knihy Veroniky Šikulovej Domček jedným ťahom, v ktorom sa autorka vracia na miesta krajiny svojho detstva. V pásme Tibora Hujdiča „Čítaj mi“ si budete môcť vypočuť rozprávania aj čítania z detskej literatúry. Keďže k detstvu patria aj rozprávky, jedna od Jacquesa Préverta s názvom Detstvo čaká na svoju chvíľu bude aj v našom vysielaní. Vzácne a na Litere nikdy nevysielané sú aj memoáre herca Karola L. Zachara z roku 1968 pod názvom Z mojej mladosti. Rovnako sa v spomienkach bude do obdobia detstva vracať aj Magda Vášáryová vo svojej zbierke Krátke listy jednému mestu. Vo vysielaní majú svoje miesto aj rozhlasová či rozprávková hra, napríklad podľa predlohy Antoina de Saint Exupéryho spracoval Malého princa Peter Gregor a hra Daniely Komárovej nesie názov Hniezdo. Počas týždňa budete počuť aj stereokompozíciu „Detstvo, na ktoré sa nebudeš pamätať“, pásmo veršov Mily Haugovej Tvrdé drevo detstva a esej Alberta Camusa Keď som sa narodil. Pripravené je aj premiéra z cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera, tentokrát od autorky Veroniky Dianiškovej, ktorá zavítala za Palestínčankami a Palestíncami.

Ako útulný, sentimentálny, ale hrejivý filter obrázkov „starého sveta“ pôsobí text knihy Veroniky Šikulovej Domček jedným ťahom, v ktorom sa autorka vracia aj na miesta krajiny svojho detstva. Pod nos nám strká dom, domček jedným ťahom, poviedky o detstve, dospievaní aj o tom, čo bolo potom. Rada svojim postavám nastavuje nohu a potom sa na nich zabáva. Inokedy sa smeje sama zo seba. Rada rozpráva, a okrem toho by bola rada, keby jej radosť z rozprávania bola nákazlivá, aby jej čitatelia mali rovnakú radosť z čítania, akú ona pociťovala pri písaní. Z knihy si na pokračovanie budeme v piatich častiach čítať počas celého týždňa. V réžii Laca Keratu účinkuje Helena Geregová

Ďalej vás pozývame vypočuť si reláciu Čítaj mi o detskej literatúre. No je určená najmä dospelým – tým, ktorí detskú literatúru sprostredkúvajú mladším poslucháčom. Autorom i moderátorom relácie je Tibor Hujdič alebo tiež povestný „Pán Mrkvička“. Jeho hosťom bude herec Robert Roth, Ľubica Kepštová, Veronika Mišková, Zuzana Zimová, Róbert Šveda a Lenka Hollá. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2009.

V programe od pondelka pokračujeme rozprávkou Jaquesa Préverta z cyklu Rozprávky pre neposlušné deti. Príbeh s názvom Detstvo preložila Mária Hevierová a pre rozhlas upravila Beáta Panáková. Účinkuje Marián Geišberg. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2000.

Od utorka vám na Litere ponúkneme básnický profil slovenskej poetky Daniely Hivešovej-Šilanovej. Vyštudovala estetiku a slovenčinu, pôsobila v rómskom časopise Romano Nevo Ľil, ale aj ako dramaturgička a scenáristka v Podtatranskom divadle v Spišskej Novej Vsi a divadle Romathan. Známa je aj z pôsobenia na Strednej umeleckej škole v Košiciach. Marián Heveši, autor jej rozhlasového profilu, mu dal podobu hodinovej stereokompozície. Je to triptych, pozostávajúci z troch básnických skladieb. Vypočujte si prvú, rozsahovo najväčšiu, ktorá má názov Detstvo, na ktoré sa nebudeš pamätať. Ide tu o konfrontáciu detského vnímania sveta s vnímaním dospelých. V réžii Róberta Horňáka účinkujú Marián Geišberg, Szidi Tobias, Frencien Bauer, Adela Ostrovská a Rebeka Horňáková. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2001.

V našom programe tiež nájdete esej lekára a spisovateľa Benjamína Tináka s názvom Keď som sa narodil. Autor si v nej zaspomína na detstvo a prvé školské roky. Číta Karol Machata. V roku 2001 redakčne pripravil Vladimír Dobrík.

Aj v tomto týždni siahame hlboko do nášho archívu, do roku 1968 a ponúkame vám spomienky Karola L. Zachara na vlastné detstvo, ktoré nesú názov Z mojej mladosti. Karol Zachar, člen činohry Slovenského národného divadla v Bratislave, spomína na svoje detstvo, na starého otca, starú matku, život v Žibritove, hovorí o Antolskom kaštieli, o práci svojho otca. Opisuje život v prírode, pastierske príhody, šibalstvá chlapcov. Redakčne a režijne pripravila Bibiána Wallnerová.

Kto z vášnivých čitateľov a čitateliek by už len dnes nepoznal Malého princa, Pilota, Ružu, Líšku či nakreslenú ovečku v debničke? Od stredy si nenechajte ujsť rozprávkovú hru Malý princ, ktorú podľa literárnej predlohy Antoina de Saint-Exupéryho pre rozhlas zdramatizoval Peter Gregor. Réžia: Viliam Sýkora. Účinkujú Igor Mišík, Vlado Müller, Ivan Letko, Július Vašek, Dušan Blaškovič a ďalší. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1988.

Poetka Mila Haugová je v zrelom ľudskom veku a rozhodla sa predstúpiť pred verejnosť aj so svojimi pamäťami. Fragmenty z knihy Zrkadlo dovnútra dopĺňajú verše z jej tvorby a vznikol tak originálny rozhlasový tvar. V knihe o svojom zámere píše napríklad aj toto: „Pokúsim sa preskúmať vnútorné i vonkajšie záhrady detstva, dospievania a dospelosti, nájsť to, čo ma vytváralo a vytvára takú, akou som sa stala.“ Poetissimu Mily Haugovej s názvom Tvrdé drevo detstva bude na Litere venovaná polhodina.

Štvrtkový programový blok zahŕňa aj pôvodnú rozhlasovú hru Daniely Komárovej Hniezdo. Predaj rodného domu – hniezda, v ktorom sa narodili, vyrastali a z ktorého sa rozleteli protagonisti tejto hry, sa pre autorku stal podnetom k analýze ľudských vzťahov, k prehodnoteniu doterajších postojov nielen k rodnému domu a jeho predaju, ale najmä k sebe samým. V réžii Jany Strniskovej účinkujú Emília Vášáryová, Emil Horváth a Dušan Jamrich. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2001.

Do vysielania Rádia Litera sme zaradili aj epizódu z Antropologického slovníka Petra Turčíka. Jeho hostkou bude tentokrát kultúrna antropologička Helena Tužinská. Spoločne budú diskutovať o význame reči a najmä o tom, ako sa reč rozvíja u malých detí a ako to pomáha antropológom zistiť fakty o reči človeka v dávnej minulosti. Program z roku 2012 nesie názov O význame reči.

Pridávame esej Jany Bodnárovej s názvom Trezory v nás s podtitulom Poznámky k fenoménu spomienky a pamäti. V réžii Jozefa Palaščáka účinkuje Adriana Ballová. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2014.

Od piatku si spoločne priblížime knihu Krátke listy jednému mestu. Tým mestom je svetoznáma Banská Štiavnica a autorkou knihy herečka a diplomatka Magda Vášáryová. Spomienky na svoje detstvo stvárnila s nostalgiou nezvratnosti času. Autorka svoje rodné mesto približuje ako blízkeho človeka, na ktorom je jej vzácny každý detail. Na mesto sa pozerá fascinovanými očami a s pietnou spomienkou na svojho otca nám odovzdáva toto pekné posolstvo. Kniha vyšla v roku 1999 a ukážky z nej si vypočujete v podaní autorkinej sestry Emílie Vášáryovej. Réžia Štefan Korenči. Reláciu v roku 2000 redakčne pripravila Jana Hevešiová.

V roku 2024 vyšla v Českej republike zbierka textov s názvom Jestli mám zemřít, ať je to příběh. Editovala ju Tereza Langrová. Približne o rok neskôr uzrelo svetlo sveta pokračovanie tejto publikácie s názvom Na téhle zemi je pro co žít. V oboch knihách počujeme hlasy Palestínčanov a Palestínčaniek, ktorí rozprávajú o životoch svojich rodín a blízkych s ohľadom na vojnu v Palestíne, ktorá práve prebieha. Pásmo o knihách s výpoveďami v Čechách žijúcich Palestínčanov pripravila Veronika Dianišková, úryvky z textov číta Přemysl Boublík a do kontextu nás uvedie publicistka Tereza Langrová a multidisciplinárna umelkyňa palestínskeho pôvodu Yara Abu Aataya. Na Litere vás pozývame vypočuť si toto pásmo z cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera v slovenskej premiére. Nesie názov ... a Palestína tam nebola.

Program Rádia Litera

Autorka programového týždňa: Veronika Hajdučíková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame