Koľko podôb môže mať láska? To by sme zrejme nikdy nespočítali. Máj je mesiacom, ktorému prislúcha prívlastok „mesiac lásky“. Téme lásky a jej rôznym podobám – láske naplnenej, nešťastnej, rodičovskej, láske k prírode či krajine, láske nadčasovej i božskej – venujeme aktuálne dni vo vysielaní Rádia Litera. V čítaní na pokračovanie z knihy Pavla Rankova Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) nahliadneme na lásku troch kamarátov k svojej spolužiačke Márii. K téme lásky neodmysliteľne patrí aj poézia, s ktorou sú v tomto týždni naplánované naozaj bohaté stretnutia. Tešiť sa môžete na verše Maše Haľamovej, Paula Verlaina, Evy Luky, poéziu pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky či poéziu i múzy Sama Bohdana Hroboňa a Charlesa Baudelaira. Na poslucháčky a poslucháčov čakajú tiež eseje od Jeana d´Ormessona, Malá úvaha o láske a od Alberta Camusa Láska k životu. Nezabúdame ani na rozhlasové hry, vo vysielaní tohto týždňa nájdete klasika dramatického žánru Molièra, konkrétne rozhlasovú adaptáciu jeho komediálnej hry Láska všetko vylieči. Pripravené sú aj rozprávky Ľudská láska a Pustovník a ruža v hlavnej úlohe s Ivanom Krajíčkom, ktorého 85. výročie narodenia si pripomíname 24. mája. Obe hry budete na Litere počuť po prvýkrát. Uvedieme aj dramatizáciu poviedky Margity Figuli Extáza. V závere týždňa je pripravená aj premiéra z nášho autorského cyklu V skratke pod názvom Knižné novinky zo sveta Rómov – Sintov od autorky Veroniky Dianiškovej.
Od pondelka vás pozývame vypočuť si prvú časť čítania z úspešného románu Pavla Rankova Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy). Kniha sa začína presne rok pred vojnovým konfliktom, ktorý pripravil o život asi sedemdesiat miliónov ľudí, ale namiesto veľkých miest, kde sa o všetkom rozhodovalo, sa nachádzame na levickom kúpalisku a zoznamujeme sa s jeho hlavnými postavami – trojicou kamarátov – Židom Gabrielom, Čechom Janom, Maďarom Péterom a ich celoživotnou láskou, Slovenkou Máriou. Prvý september je pre dvanásťročných chlapcov azda posledným dňom detstva, mení sa na spomienku, v ktorej sa po prvýkrát pokúsili získať svoju lásku v plaveckých pretekoch. V réžii Martina Hvišča vám bude z knihy v štyroch častiach počas celého týždňa čítať Ján Koleník.
Anatómia vášní, chémia citov – takto nazvala svoj fíčer Ivica Ruttkayová. Venuje sa v ňom problematike, ktorú všetci z nás dôverne poznáme, ale napriek tomu ju nedokážeme vysvetliť. Mesiac máj, ktorý ľudová mágia a romantickí básnici označujú ako lásky čas – to je téma relácie. Výpovede respondentky a respondenta – Dany Podrackej a Vladimíra Štrbáka, sú doplnené ukážkami z monodrámy Sama Shepparda Krutá láska v podaní Mariána Geišberga. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2002.
A pridávame 20-minútovku veršov. Poetku Mašu Haľamovú azda netreba bližšie predstavovať. Vo svojom diele Komu dám svoju nehu sa krehko dotýka najrôznejších podôb lásky. Nachádzame tu lásku partnerskú, lásku k prírode, k živlom, ročným obdobiam, lásku k matke a vôbec – lásku všeľudskú. V réžii Laca Keratu účinkujú Jana Strnisková a Ivan Fratrič.
Od utorka sa môžete tešiť na poviedku Margity Figuli Extáza. Je situovaná do mestského prostredia medzivojnového Československa. Ide o epizódu zo života mladej slobodnej ženy, ktorá trávi leto u svojej tety a vášnivo platonicky vzplanie citom k ženatému mužovi. Hlboký ponor do jej vnútorného sveta ozvláštňuje poetický literárny jazyk autorky. Poviedka je našim TIPOM TÝŽDŇA. V réžii Veroniky Martinkovej účinkujú Barbora Chlebcová, Přemysl Boublík, Juraj Hrčka, Božidara Turznovová, Marta Sládečková a Lenka Košická. Hra je z roku 2020.
Francúzsky spisovateľ Jean d'Ormesson je u nás dosiaľ neznámym autorom, hoci má na konte desiatky kníh a to nie hocijakých. Azda bude užitočné si pripomenúť, že tento gróf, pôvodným zameraním filozof, neskôr diplomat a námestník generálneho sekretára Medzinárodnej rady pre filozofiu UNESCO, si už svojím prvým románom Láska je radosť, z roku 1956, získal takú autoritu, že sa ako tridsaťročný stal vo Francúzsku „nesmrteľným“, keď ho zvolili za člena Francúzskej akadémie. V každom prípade, d'Ormessonova citovosť i rafinovaná ironická duchaplnosť, brilantné narábanie s tradičnou formou a opatrný vzťah k modernistickým „izmom“, ale aj múdra rozhľadenosť v metafyzike či sociológii, robí z neho autora svetového formátu. Jeho eseje sú oslavou citu, ktorý poznáme pod slovom „láska“. Malá úvaha o láske, ktorú vám na Litere pustíme, je pokusom o krátku analýzu témy nášho týždňa. V réžii Jara Riháka číta Jozef Vajda. Preklad Dana Viskupičová-Fašangová.
Pridávame verše francúzskeho klasika, básnika Paula Verlaina. Pásmo poézie redakčne pripravil Jozef Čertík. Preložil Miroslav Válek. V réžii Magdy Grandtnerovej účinkujú Ivo Gogál a Peter Mikulík. Vysielame pod názvom Božská láska.
Láska hrala dôležitú úlohu v živote mnohých významných umelcov. Ľúbostný cit k Márii Pischlovej inšpiroval Andreja Sládkoviča k napísaniu klenotu slovenskej ľúbostnej poézie – básni Marína, Ján Kollár vyjadril vrúcny vzťah k Frederike Wilhelmine Schmidt v básni Slávy dcera. Lásku Jána Chalupku a Babetty von Wieland spracovala slovenská spisovateľka a historička Nora Baráthová v dramatickom pásme Láska nikdy neprestane, ktoré vás pozývame počúvať od stredy. V réžii Vladimíra Ruska účinkujú Ján Gallovič, Lívia Sabolová, Mária Dacejová, Karol Machata, Hana Kostolanská, Jana Kopsová a Peter Sklár. Reláciu v roku 1999 redakčne pripravil Ján Bábik.
S celou rodinou i jej najmladšími členmi si môžete vychutnať rozprávkovú hru Eleny Antalovej Ľudská láska, v ktorej sa autorka inšpirovala tradíciou vznešených čínskych rodov. Rozprávka odkrýva hĺbku rodičovskej lásky. Na Litere ju uvádzame vôbec po prvýkrát. V réžii Viery Weidlerovej účinkujú Karol Machata, Pavol Mikulík, Emília Vášáryová, Hana Gajdošová, Darina Vašíčková, Elo Romančík, Maroš Kramár a Ladislav Chudík. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1987.
A opäť verše. Tentoraz z dielne pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky pod názvom Zrodenie dúhy. Preložil a prebásnil ich Ján Stacho. V réžii Jozefa Pražmáriho recituje Peter Sklár.
Štvrtkové vysielanie na Litere otvorí komédia Jeana Baptista Poquelina Molièra - Láska všetko vylieči. V preklade Štefana Povchaniča a rozhlasovej úprave a réžii Olívie Binderovej účinkujú Július Pántik, Július Paluš, Ján Valentík, Soňa Ulická, Erika Bauerová, Kamila Magálová, Eva Večerová, Ivan Letko, Andrej Hryc a ďalší. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1988.
Následne vás pozývame počúvať esejisticko-prozaickú črtu Láska k životu, ktorú známy francúzsky existencialistický spisovateľ a filozof Albert Camus napísal už ako 23-ročný. V preklade Igora Navrátila a réžii Martina Bendika číta Tomáš Maštalír. Pridávame verše slovenskej poetky a japonologičky Evy Luky, ktoré uvádzame pod názvom Diabloň. V réžii Martina Kákoša recituje Dagmar Bajnoková.
Od piatku vás na Litere ponoríme do podmorského sveta v rozprávkovej hre Michala Príbusa podľa rozprávky Borisa Zachodera, ktorú preložila Mária Ďuríčková. Jej názov je Pustovník a ruža. Do vysielania sme ju zaradili pri príležitosti spomienky na Ivana Krajíčka, ktorý by 24. mája oslávil svoje 85. narodeniny. V hlavnej úlohe Kraba pustovníka sa predstaví tento slovenský herec, komik, režisér i spevák. Režírovala Ria Paldiová. Ďalej účinkujú Rozprávač - Július Pántik, Krab - Július Paluš, Morský koník - Peter Jerguš, Doktor Ryba - Gustáv Legéň, Lietajúca Rybka - Erika Bauerová, Ihla Ryba - Mária Úradníčková, Delfín - Vladimír Minarovič a ďalší. Vyrobil Československý rozhlas Bratislava v roku 1976.
Nasleduje program o osudových láskach nášho romantika Sama Bohdana Hroboňa a francúzskeho prekliateho básnika Charlesa Baudelaira, ktoré sú témou pásma Mariána Grupača s názvom Prekliati láskou. V réžii Táne Tadlánkovej účinkujú Dáša Rúfusová, Ján Gallovič, Táňa Kulíšková a Ivan Laca. V roku 2006 pre Slovenský rozhlas redakčne pripravil Jozef Čertík.
V českom vydavateľstve Kher, v ktorom svoje knihy publikujú rómski autori i autorky, vyšli v roku 2024 dve knihy sintských autorov. Presnejšie – jednej autorky, a to Fínky Kiby Lumberg a českého kronikára Jana Hauera. Obaja sa venujú spomienkam na svoje rodiny a na život v komunite Sintov. Každý pred nami skicuje radikálne odlišný obraz. Redaktorka Veronika Dianišková prináša na záver týžňa v premiére svoju esej z pôvodného autorského cyklu V skratke. Uvádzame pod názvom Knižné novinky zo sveta Rómov – Sintov. Číta autorka.
Autorka programového týždňa: Veronika Hajdučíková