Tento týždeň bude v Rádiu Litera detektívne napínavý a muzeálny. Ocitneme sa v Múzeu Andreja Kmeťa, no nebude to nuda ani žiadna starina. Naopak, bude to mať príchuť pravého literárneho dobrodružstva. Vo vysielaní sa objaví šesť detektívnych častí z knihy Lebka s dvoma zámkami, ktoré nás vtiahnu do priestoru múzea. Oslávime tak spolu s vami 18. máj ako Medzinárodný deň múzeí. A pripomenieme si aj nejaké tie literárne výročia (165. narodeniny Martina Kukučína a 71 rokov od vzniku Hviezdoslavovho Kubína). Ku Dňu ošetrovateliek (12. máj) sme vybrali reláciu z cyklu Rubikon, ktorá predstaví knihu mapujúcu dôležité dejiny z tejto oblasti. Vo vysielaní nebudú chýbať roky nevysielané hry (Prvý detský plač a Bežci) a dramatické pásmo o Božene Slančíkovej-Timrave. Vysielanie spestrí relácia o Machovi a Šebestovej z cyklu Fenomény, pásmo o rozprávke, ktorú milujú viaceré generácie dospelých (nielen detí). Na svoje si prídu aj priaznivci poézie Milana Rúfusa a Evy Luky. Priestor dáme tiež téme investigatívnej žurnalistiky (s pripomienkou nedožitých 35. narodenín Jána Kuciaka). Premiéru bude mať aj esej Michaely Macejkovej z nášho pôvodného autorského cyklu V skratke, ktorá bude venovaná téme fantastického v literatúre.
Od pondelka sa ocitneme v Múzeu Andreja Kmeťa a to vďaka napínavej knihe Petra Karpinského Lebka s dvoma zámkami a pripomenieme si tak Medzinárodný deň múzeí, ktorý sa viaže ku 18. máju. Chlapec Michal urobí chybu, keď neverí zvláštnemu dievčaťu, ktoré ho osloví v múzeu. Nerozumie, kde sa tam zrazu zobralo a prečo si vybralo práve jeho, prečo sa volá tak veľmi čudne a čo to splieta o ukradnutej čeľusti s visiacimi zámkami... Vysielame v šiestich častiach ako čítanie na pokračovanie počas celého týždňa. V réžii Stanislava Bilého účinkuje Miroslav Kolbašský,
Pred 165 rokmi, 17. mája 1860, sa v oravskej dedinke Jasenová narodil Martin Kukučín. V Rádiu Litera si ho pripomenieme vzácnou dramatizáciou jeho známej poviedky Neprebudený. Rozhlasová úprava je z roku 1958 a v našom rádiu ešte nikdy nezaznela. Tragický príbeh opisuje dedinského husiara Ondráša Machuľu, ktorý sa stane obeťou neopätovanej lásky k peknej gazdovskej dcére Zuzke Bežanovie. Poviedku, ktorá bola prvýkrát publikovaná v roku 1886, pre rozhlas zdramatizoval Ľudovít Petrovský. Ondráša Machuľu si v tejto dramatizácii zahral Marián Kleis. V réžii Alexandra Kautnika ďalej účinkujú Ján Bzdúch, Anna Bašistová, Júlia Čunderlíková, Elena Kleisová a ďalší.
Najprv rozprávky od ľudí, potom ich vytrvalé zbieranie a zapisovanie. Samuelom Reussom, Jankom Franciscim, ale najmä Pavlom Dobšinským či Amáliou Sirotkovou. Neskôr ich viacnásobné úpravy do súčasného jazyka, až po básne, ktoré očarili malých aj veľkých. Pretože prebásnené rozprávky Milana Rúfusa patria všetkým. Tak, ako túžba po víťazstve dobra nad zlom. A práve jednu z nich si v Rúfusovej úprave vybrala ako svoju obľúbenú aj herečka Lucia Vráblicová Na Litere zaznie Pecko sprostáčik. Vyrobil Rozhlas a televízia Slovenska v roku 2020.
14. mája 1954 sa uskutočnil prvý ročník recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktorý pretrval až do dnešných čias. Michaela Slivková Kirňaková vám vo svojom pásme predstaví jeho 70-ročnú tradíciu. Budete počuť herečku Silviu Donovú, herca Borisa Srníka, Annu Pipakovú, Antóniu Deškovú, Andreu Fecikovú, Veroniku Slaninkovú, bibliografku Vihorlatskej knižnice v Humennom Zuzanu Švecovú, porotkyňa Máriu Kuderjavú, Jaroslavu Čajkovú a Renátu Jurčovú z Národného osvetového centra. Vysielame pod názvom Recitačný poklad – Hviezdoslavov Kubín. Relácia je z roku 2024, počúvajte od utorka.
Aj v prípade svojej najnovšej zbierky sa poetka Eva Luka riadi zvykom vyberať názov budúcej knihy spomedzi básní tej predchádzajúcej. Chystaná kniha preto bude niesť názov básne zo zbierky Jazver – a teda Nekromantik. V ukážke z poézie tejto autorky sa ponoríme do farebnej symboliky a nosných motívov jej tvorby, ako sú zvieratá, priestor domu a snové pozadie. Verše interpretuje Dana Košická.
V Litere si v týchto dňoch pripomíname aj Medzinárodný deň ošetrovateliek, ktorý pripadá na 12. mája. Aj preto sme do vysielania zaradili pásmo z cyklu Rubikon, ktoré pripravila Ivica Ruttkayová. Je o pôrodných asistentkách a ošetrovateľkách na Slovensku v rokoch 1918 – 1938. Hostkami relácie sú historička Anna Falisová a vysokoškolská pedagogička Eva Morovicsová, rovnako lekárka a spisovateľka Elena Eleková. O práci na psychiatrii hovorí zdravotná sestra Anna. Ukážku z knihy Morituri číta Zuzana Jurigová Kapráliková a ukážky z monografie o ošetrovateľkách číta Marián Šidlík. Program z roku 2017 má názov Ženy v bielych uniformách. Vysielame od stredy.
Ak máte radi hlas Viery Strniskovej a dielo i životný príbeh Boženy Slančíkovej-Timravy, toto umelecké pásmo je práve pre vás. Timrava v ňom až spovedne otvorí svoje krehké vnútro a rozpovie svoj osobitý ženský osud. Pásmo z cyklu Podobizne pre rozhlas pripravil Jozef Repko a nazval ho Monológ osamelej ženy. Ponúkame vám ho v obnovenej premiére. V réžii Viery Weidlerovej účinkuje Viera Strnisková. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 1997.
Na Litere dáme slovo aj novinárom z Investigatívneho centra, ktoré nesie názov po zavraždenom mladom slovenskom novinárovi Jánovi Kuciakovi. Ten by sa 17. mája dožil 35. narodenín. O investigatívnej žurnalistike budú hovoriť Zuzana Petková, Tomáš Madleňák a Ivan Brada. Programom sprevádza redaktorka Mária Petríková. Počúvajte pod názvom Svetový deň slobody tlače – investigatívni novinári. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2022. Vysielame od štvrtka.
Nedávno sme si pripomenuli a oslávili aj Deň matiek, a teraz sa k nemu vo vysielaní vrátime. Hru z roku 1973 s názvom Prvý detský plač ste v rozhlase dlho nepočuli, a tak sme jej dopriali obnovenú premiéru. Mladá študentka vysokej školy sa stáva matkou a pred poslucháčom sa rozvinie citlivý príbeh jej nového uvažovanie o živote. Originálny je hlas dieťatka, ktoré matka počuje, hoci je ešte iba v jej lone. V hlavných úlohách sa predstavia Ida Rapaičová a Viera Bálinthová. Autorom hry je Japonec Kakuhito Hitomi, text do slovenčiny preložila Eva Odzganová. V réžii Dušana Zimena ďalej účinkujú Ľubo Roman, Helena Mruškovičová, Andrea Timková, Mária Úradníčková a Gustáv Legéň. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1973.
Pes Jonatán, suseda Kadrnožková, spolužiaci Pažout a Horáček, a samozrejme čarovné slúchadlo. Áno, reč bude o jedinečných, bežných a predsa čarovných príbehoch žiakov z 3. B – Machovi a Šebestovej. Príbeh vyrozprávaný rozprávačom, detský svet, zdravé priateľstvá, chuť konať dobro, humor, nonsens, dynamika, jednoduché charaktery a čary. To všetko sa dá nájsť v knihe autora Miloša Macourka a ilustrátora Adolfa Borna. Aj preto zaradila Zuzana Golianová knihu Mach a Šebestová do cyklu Fenomény. V relácii budete počuť aj hlas herca Petra Nárožného, ktorý príbehy fenomenálne načítal, Evu Urbanovú, literárnu kritičku a jednu z najoriginálnejších a najoceňovanejších slovenských ilustrátoriek Martinu Matlovičovú. Program je z roku 2021.
Od piatku si prídu na svoje priaznivci roky nevysielaných hier. Vyberáme pre vás hru Jána Milčáka s názvom Bežci. Vie si získať najmä mladého poslucháča a tých, ktorí majú radi pohyb, športujú, ale už si aj prešli nejakými osudovými fyzickými zraneniami. V réžii Františka Obžeru účinkujú Igor Kováč, Helena Geregová, Božidara Turzonovová, Štefan Kvietik, Pavol Mikulík, František Kovár, František Bača a Ľubo Barák. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1982.
Na záver týždňa nás čaká aj ďalšia premiéra eseje z pôvodného autorského cyklu Rádia Litera V skratke. Autorkou je Michaela Macejková. Ponúkne vám originálny pohľad na fantastickú literatúru, ktorá je podľa nej určená aj dospelým. A vôbec to nie je prejav nezrelosti ani infantilnosti. Preto autorka pripomína slová Ursuly Le Guinovej, neochvejnej obhajkyne fantasy: „Dospelosť neznamená vyrásť z niečoho, ale jednoducho vyrásť; dospelý nie je mŕtve dieťa, ale dieťa, ktoré prežilo.“ Viac už v samotnej eseji s názvom Čo je fantastické, nie je skutočné? Číta Tomáš Bartoněk. Program je z roku 2025.Autorka programového týždňa: Monika Zumríková Kekeliaková