Spojenie v taliančine „fratelli tutti“ v preklade značí „všetci bratia“ alebo „každý každému bratom“. Takto zvykol podpisovať svoje listy svätý František z Assisi a takto v mieri, ako svojho brata, túžil vnímať každého človeka a rovnako aj prírodu. Motívy bratstva prepojené s gestami mieru a nenásilnosti budú zaznievať tento týždeň v Rádiu Litera aj ako pripomienka Dňa víťazstva nad fašizmom, ktorý sa viaže k 8. máju. Protivojnový odkaz bude mať hra Za frontom od Viery Markovičovej-Zátureckej i verše Gustáva Hupku. Akcenty bratského prístupu k človeku i k prírode ožijú v hre o sv. Františkovi z Assisi a v relácii o knihe Rachel Carson Tichá jar. Radosť urobíme priaznivcom Ernesta Weidlera pásmom o legendárnej relácii Modrá vlna. A pripomenieme si aj nedožité 70. narodeniny Stana Radiča jeho dlho nevysielanou rozhlasovou hrou Viróza. Vo vysielaní sa objaví roky nevysielaná hra Ľahkomyseľná sestra od Włodzimierza Perzyńského. Nebude chýbať poézia (Oleny Husejnovej a Alice Oswald), esej (Ivana Kadlečíka) a obľúbené čítanie na pokračovanie z knihy Ruda Brtáňa Živé roky.
V piatich častiach si počas týždňa budeme na pokračovanie čítať zo spomienok literárneho vedca a gymnaziálneho profesora Ruda Brtáňa. Uvádzame pod názvom Živé roky. Toto čítanie v našom rádiu doposiaľ nikdy nezaznelo. Uvádzame v rámci cyklu Literatúra faktu. V réžii Martina Bendika účinkuje Jozef Šimonovič. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2003.
Ďalej v našom vsielaní nájdete dlhé roky nevysielanú rozhlasovú hru s názvom Viróza. V réžii Petra Jezného účinkujú Vladimír Černý, Marián Zednikovič, Július Vašek, Július Paluš, Vladimír Obšil, Boris Farkaš, Ladislav Chudík a ďalší. Na hru od roku 1986 padal rozhlasový prach, preto veríme, že vás jej obnovenou premiérou potešíme. Pripomenieme si ňou nedožité 70. narodeniny humoristu a rozhlasového autora Stana Radiča, ktoré by oslávil 7. mája, ale aj 20 rokov od jeho úmrtia – 8. apríla 2005. Pripomeňte si s nami tohto osobitého scenáristu, satirika, moderátora a kabaretiéra a v tomto kontexte najmä rozhlasového autora.
K našej protivojnovej téme svojsky prispel aj Ivan Kadlečík zamyslením Dôstojnosť proti násiliu. Pripomeňme si, že I. Kadlečík v čase normalizácie vytŕčal z radu ako výrazná kritická osobnosť. Aj preto bol tvorivo, ľudsky a občiansky diskvalifikovaný. Jeho meno sa ocitlo na indexe zakázaných autorov. V réžii Vladimíra Kivadera účinkuje Peter Himič. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2010.
Ubehlo už niekoľko týždňov, kedy sme si vo vysielaní zaspomínali na storočnicu narodenia legendárneho dramaturga a rozhlasového herca Emila Filla. V rámci ohlasov na tento program sa často spomínalo aj meno redaktora Ernesta Weidlera. A v komentároch ste nostalgicky písali aj o relácii Modrá vlna. A tak sme nelenili a „načreli“ opäť do nášho archívu. Vybrali sme pre vás hodinové pásmo Ľubice Hargašovej, v ktorom budú na Modrú vlnu spomínať jej redaktori Ernest Weidler, Ľubomír Moncoľ, Viktor Oravec, Oľga Odzganová a Soňa Dánaiová. Program uvádzame pod názvom Večerná revue pre mladých. Spomienky na prvé vysielanie relácie Na modrej vlne. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 1996. Ďakujeme, že ste aktívni a podieľate sa tak na tvorbe nášho programu pre vás. Počúvajte od utorka.
Milovníci poézie sa môžu tešiť na verše Oleny Husejnovej s názvom Bratia. Preložil Marián Heveši. V réžii Laca Keratu účinkuje Zuzana Kyzeková.
Od stredy sa započúvame do roky nevysielanej hry poľského dramatika, básnika a novinára Włodzimierza Perzyńskeho Ľahkomyseľná sestra. Hra zaujme kritikou rodinných pomerov, keď tí najbližší zradia v sebe to bratské a zo zištných dôvodov vydajú vlastnú sestru v ústrety nešťastnému manželstvu. Hra mala premiéru v roku 1962. V úprave a réžii Wojciecha Maciejewského účinkujú Martin Gregor, Mária Prechovská, Anton Mrvečka, Karol Machata, Jela Lukešová, Hana Sarvašová a ďalší.
V našom vysielaní odznie aj dlho nevysielaná rozhlasová hra Za frontom, ktorou si pripomenieme 80. výročie ukončenia 2. svetovej vojny a 8. máj ako Deň víťazstva nad fašizmom. Hra mala pôvodne divadelnú podobu a bola publikovaná v roku 1948. Napísala ju Viera Markovičová-Záturecká. Jej hlavnou témou je protifašistický odboj a rozpráva psychologizovaný príbeh s posolstvom odsúdenia vojny. Účinkujú Peter Jerguš, Slávo Záhradník, Emília Vášáryová, Irena Pašková, Július Paluš, Vladimír Minarovič, Pavol Mikulík, Jozef Longauer a Ivan Letko. Réžia Viola Muránska. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1974.
O poéziu sa postará Gustáv Hupka veršami Proti vojne a zlu. G. Hupka bol slovenský spisovateľ, básnik a publicista, ktorý sa vo svojej tvorbe venoval témam protifašistického boja, morálnych hodnôt a ľudského šťastia. Jeho diela často reflektovali vojnové udalosti a ich dopad na spoločnosť. V básnickej zbierke Tráva zvoní po polnoci z roku 1967 sa objavujú práve tieto motívy. Verše recituje Vladimír Minarovič.
Od piatku sa môžete tešiť na rozhlasovú hru o Františkovi z Assisi, ktorá je z roku 1992 a poznáme ju v úprave a v réžii Vladimíra Ruska staršieho. V hlavnej úlohe Františka sa predstaví Ján Gallovič. Celou hrou sa bude vinúť františkánske „fratelli tutti“ – v preklade „každý každému bratom“, čo je aj jedna z hlavných tém týchto dní vo vysielaní Rádia Litera. Dielo František z Assisi napísali Joseph Delteil a Viviane Théophilidés, do slovenčiny preložil Igor Calpáš. Spoluúčinkujú Dušan Jamrich, Ľubo Roman, Ján Kroner, František Kovár, Eduard Vítek, Július Vašek, Slavomíra Manáková a ďalší.
A opäť verše. Tentokrát vám ponúkneme text britskej poetky Alice Oswald. Autorka „patrí spolu s Američankou Louise Glϋck a Kanaďankou Anne Carson do trojice najuznávanejších básnikov a poetiek v anglicky hovoriacich krajinách. Zameriava sa na prírodu, ekológiu a hudbu, ako aj na často veľmi komplikované myšlienkové pochody človeka,“ píše sa na prebale básnickej zbierky od tejto súčasnej britskej poetky s názvom Lesy atď. Vybrali sme z nej niekoľko básní, ktoré preložila Jana Kantorová-Báliková. Interpretuje Gabriela Dzuríková. Prvá báseň má názov Pieseň o kameni.
Autorka programového týždňa: Monika Zumríková Kekeliaková