Do lesných a horských zákutí vás počas nasledujúcich dní prenesie čítanie na pokračovanie z knihy Miroslava Mišáka Denníky domorodcov.Kniha vyšla na sklonku minulého roka. Jej hrdinu, štyridsiatnika Sveťa, nemajú radi poľovníci ani lesníci. V lese je však ako doma, tu sa cíti živý. Občas akoby bol viac zvieraťom ako človekom. Stopuje vlky, jelene, rysy a usiluje sa byť v ich blízkosti. Aby cítil ich pach. Aby ony cítili jeho. A aby ich ochránil pred hlavňami trčiacimi z posedov. Z knihy vám bude čítať Přemysl Boublík v réžii Mileny Lukáčovej. Počúvajte v piatich častiach počas celého týždňa.
Peter Pišťanek – hrdý obyvateľ Devínskej Novej Vsi, autor dnes už kultového románu Rivers of Babylon, by sa 28. apríla dožil 65 rokov. Pred mesiacom, 22. marca, sme si však pripomenuli 10. výročie jeho úmrtia. Na Litere vás pozývame vypočuť si dramatizáciu jeho poviedky s názvom Čas, ktorú do rozhlasovej podoby adaptovala Michaela Materáková. Réžia: R. Horňák. Účinkujú M. Landl, R. Fratrič, K. Čálik, T. Lukovič, M. Suchitra, T. Hallon, T. Lukáč a M. Grožáková. Program je z roku 2010.
A pri spomienke na Petra Pišťanka ešte zostaneme. V relácii Medzi hlasmi – Literárne soirée Dušana Taragela zaznejú ukážky z Pišťankových diel – zbierky poviedok Pán Hronu a románu Rukojemník. Čítať vám budú Ľuboš Kostelný a Andy Hryc.
Od utorka sme si pre vás pripravili rozhlasovú kompozíciu diela básnika, publicistu, spisovateľa a pedagóga z Liptovského Mikuláša – Ivana Laučíka. Spracoval Pavel Hrúz pod názvom Tatry. Ivan Laučík spolu s Ivanom Štrpkom a Petrom Repkom vytvorili básnickú skupinu Osamelí bežci. Svoj vzťah k horám vyjadroval Laučík nielen vo viazanej básnickej reči, no neraz aj v kritickej publicistike. Dokazuje to aj táto rozhlasová kompozícia. V réžii Daniely Ilavskej účinkujú Ján Kožuch a Peter Vilhan. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 1996.
Nasleduje čítanie úryvkov z knihy Posledná pevnosť od ekológa, ochranára, filmára a autora kníh o ochrane prírody Erika Baláža. Autor vyrástol pod Tatrami a od svojich 16 rokov strávil veľa času v divokej prírode. Úryvky z knihy vybrala Daniela Kapitáňová. V réžii Laca Keratu účinkuje Igor Krempaský. Program je z roku 2010.
V našom programe vás pozývame nahliadnuť do hĺbky lesného spoločenstva aj zvedavými detskými očami. Na Litere si vypočujete prozaickú miniatúru Jána Púčeka s názvom Chlapec a les. V réžii Zuzany Belkovej účinkuje Lukáš Latinák. A pridávame aj výber veršov Erika Jakuba Grocha. Autorovi blahoželáme k jeho 68. narodeninám, ktoré tento košický rodák oslávil 25. apríla. Jeho verše pod názvom Nosenie interpretuje Alfréd Swan.
Od stredy pokračujeme v „zelenej“ téme programom Ars Litera s Danielou Kapitáňovou a Gabrielou Magovou. Reč bude o dielach, ktoré majú v názve hory a lesy. Počuť budete ukážku z knihy Walden alebo život v lese od amerického filozofa, esejistu a básnika Henryho Davida Thoreaua v preklade Tomáša Hučka a ukážku z poviedky francúzskeho spisovateľa Guy de Maupassanta Chata v horách. V programe z roku 2024 spoluúčinkujú Miloslav Kráľ a František Kovár.
Hlboko v stromoch – tak znie názov pásma poézie Igora Hochela, ktoré uvedie editorka Viera Prokešová. V réžii Pavla Gejdoša verše prednesie Peter Rúfus.
Od štvrtka sa budeme venovať spomienke na významného slovenského maliara, ilustrátora, grafika a priekopníka moderného umenia, Mikuláša Galandu. Dramatické pásmo Mikuláš Galanda pre rozhlas napísal Jozef Šajgal. V réžii Vladimíra Ruska mladšieho účinkujú Vladimír Durdík, Pavel Topoľský, Ján Mistrík, Soňa Ulická, Vladimír Minarovič, Ján Valentík a Miroslav Trnavský. V roku 1993 redakčne pripravil Marián Grebáč.
V roku 2023 vyšiel v slovenčine prvý preklad komplexného výberu z tvorby amerického básnika, antropológa, horolezca a milovníka prírody Garyho Snydera. Kniha vyšla vo vydavateľstve Modrý Peter so sugestívnymi ilustráciami Jakuba Milčáka. Snyderove básne preložil a doslov i kalendárium života a diela napísal Marián Andričík. Snyderove básne uchvátia širokú čitateľskú verejnosť, sú plné prírodných obrazov i obrazov veľkých miest, príbehových i lyrických básní, ciest po svete i zotrvávania na jednom mieste. Nájdeme tu zobrazenie rodinných a priateľských vzťahov, svetské pôžitky, tvrdú prácu, oheň a vodu, hory a nížiny i hlbokú spiritualitu. Snyderov jazyk je prístupný, ale ukrýva hĺbky budhistického učenia, nános japonskej kultúry i antropologické vrstvy. To všetko sú totiž vplyvy, ktoré Snydera formovali. Práve Jakub Milčák a Marián Andričík sa budú o knihe Stretnutie s horami rozprávať s Veronikou Dianiškovou.
Od piatku vás čaká 120 minút klasiky slovenskej literárnej tvorby – dramatizácia prózy Františka Švantnera Horiaci vrch v úprave Gity Pechovej z roku 1983. Toto dielo budete môcť počuť vo vysielaní Rádia Litera po prvýkrát. Účinkujú Darina Vašíčková, Samuel Adamčík, Alojz Kramár, Pavol Mikulík, Ján Valentík, Peter Jezný a ďalší. Réžia Jozef Dánai.
V tom istom roku, teda v roku 1983, vyrobili v Československom rozhlase aj rozprávkovú hru Jána Milčáka Rozprávka o strome a aj ona bude mať na Litere premiéru. V hre sa stretneme s lenivou Jozefínou, ktorá sa najradšej vyhrieva na peci. A kým jej muž Ondrej pec neustále kŕmi, stromov ubúda, pretože ich treba na polienka. Až mu napokon Jozefína prikáže zoťať aj posledný, najkrajší javor, ktorý im rastie na dvore. Ten však má svojich obyvateľov... V réžii Vladimíra Ruska mladšieho účinkujú Gustáv Valach, Mária Prechovská, Viera Topinková, Mária Schlosserová, Pavol Mikulík, Nataša Kulíšková, Anna Tyralová a Eva Večerová.
A premiéra aj do tretice. Tentoraz však nie obnovená, ale úplná. Vyberáme ju z našej pravidelnej rubriky V skratke. Monika Zumríková Kekeliaková svoju novú a nanajvýš aktuálnu esej venovala odkazu pápeža Františka, keďže jeho životná púť sa uzavrela nedávno, na Veľkonočný pondelok 21. apríla 2025. Autorka nám predstaví uvažovanie pápeža Františka o literatúre v kontexte pápežského Listu básnikov a jednej z pápežových posledných kníh o básnickom umení či umeleckej literatúre. Uvádzame pod názvom Viva la poesia! Číta Andrea Eliášová.
Autorka programového týždňa: Veronika Hajdučíková