Symbol: Voda

Symbol: Voda

Sviatky Veľkej noci vrcholia Veľkonočným pondelkom a práve týmto dňom začal aj ďalší programový týždeň Rádia Litera. Veľkej noci ostávame verní aj v týchto dňoch, ale na zreteľ si okrem veľkonočných tém berieme tiež vodu v jej najrozmanitejších funkciách i podobách. Voda ako živel a symbol je neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov a rituálov, ako v kresťanskej, tak i predkresťanskej tradícií našich predkov. Ponúkneme vám päťdielne čítanie na pokračovanie z knihy Andreja Chudobu Krv nie je voda. Tešiť sa môžete aj na dramatizované pásmo podľa skutočných historických udalostí od Slavomíra Szabóa s názvom Veľkonočný kôň. V etnografickom pásme Miriam Kubandovej si budete môcť vypočuť o zvykoch veľkonočného obdobia na strednom Slovensku. Do vysielania sme zaradili aj Literárne soirée Dušana Taragela: Veľkonočný špeciál, kde začujete mnohé ikonické hlasy hercov. Nebude chýbať ani rozprávková hra, tentoraz z pera Heleny Križanovej-Brindzovej, ktorú napísala na motívy baškirského ľudového eposu a dala jej názov Prameň živej vody. V Galérii slávnych Jozefa Leikerta si pripomenieme aj osobnosť Karola Duchoňa, ktorý by sa 21. apríla dožil 75 rokov.

Celým týždňom vás bude sprevádzať čítanie na pokračovanie z knihy Andreja Chudobu Krv nie je voda, ktorá vyšla v roku 1985. Vypočujete si ju v piatich častiach v podaní Mariána Geišberga. Režírova Jozef Pražmári. Chodobov humanistický vzťah k okolitému svetu sa tu prejavuje v pohľade na generáciu starších i celkom starých ľudí, v pohľade plnom pochopenia, uznanlivosti a obdivu.

Slavomír Szabó sa narodil a žije v Košiciach. Je autorom poviedok napísaných na základe historických udalostí. Pôsobí v iiterárnej spoločnosti Pravé orechové, ktorá sa venuje najmä tvorbe poviedok. Ich prístup je však netradičný. Ide o skutočné, tradované i rozprávkové príbehy, ktoré so svojimi kolegami vyhľadáva v mestách a na vidieku od tých najstarších obyvateľov po celom Slovensku, ale tiež v Česku, Ukrajine alebo Nórsku. Na Litere vás pozývame počúvať dramatizáciu poviedky Veľkonočný kôň, v ktorej sú vykreslené skutočné udalosti, ktoré sa odohrávali v obci Krásna nad Hornádom v roku 1948. V réžii Petra Vilhana účinkujú Vladimír Bálint, Katarína Horňáková, Róbert Šudík, Juraj Zetyák, Soňa Petrillová a Filip Lenárth.

Rozprávkový Ententýn sa na Veľkú Noc vybral za čarodejnicou Hugolínou, keďže na tú každý oblievač vždy zabudne. Vyšibal si vajíčko, z ktorého sa mu vyliahlo veľkonočné kuriatko s hlavou plnou veľkolepých nápadov. Rozprávku O veľkonočnom kuriatku napísal Daniel Hevier a vo veľkonočnom vysielaní Rádia Litera vám ju vyrozpráva Karol Machata.

V náboženských rituáloch rôznych vierovyznaní sa na celom svete používa voda ako symbol života. Židovské mikve, kúpanie hinduistov v posvätnej Gange, moslimský rituálny kúpeľ, kresťanský krst a budhistické rituály sú spojené s vodou. Fíčer Voda v rituáloch sveta autorky Dušany Štecovej poodhaľuje nazeranie na vodu a jej symboliku a použitie v rôznych náboženských systémoch. Spoluúčinkujú Zdenka Bencúrová, Jana Teššerová a Jozef Pekár. Program je z roku 2018. Počúvajte od utorka.

Následne pre vás vyberáme miniatúru z cyklu Galéria slávnych venovanú Karolovi Duchoňovi. 21. apríla by sa tento, dodnes obľúbený, slovenský spevák dožil 75 rokov. Zároveň si v tomto roku pripomíname 40. výročie jeho skorého úmrtia. Autorom portrétu Karola Duchoňa je Jozef Leikert. Číta Zuzana Kyzeková. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2010.

Výdatnú dávku surrealizmu prináša fejtón francúzskeho autora Benjamina Péreta s názvom Prírodopis – Voda. Užite si spolu s nami výlet do podvedomia, predstáv a snov v sprievode hlasu Jána Galloviča.

Pokračujeme etnografickým pásmom Miriam Kubandovej o zvykoch veľkonočného obdobia na strednom Slovensku. Pásmom okrem autorky sprevádza aj etnomuzikologička Alica Elscheková a ďalšie hostky. Užite si príjemné počúvanie o fragmentoch našej tradičnej kultúry. V Pásme o zvykoch veľkonočného obdobia na strednom Slovensku spoluúčinkujú Alžbeta Demčíková a Helena Záhradníková. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2005.

Nenechajte si s celou rodinou ujsť ani rozprávkovú hru Prameň živej vody, ktorú podľa baškirského ľudového eposu Ural-batyr napísala Helena Križanová-Brindzová. Prenesieme sa ďaleko na Ural, do doby, keď svet, ktorý ľudí obklopoval, ešte nemal svoje vysvetlenia a pravidlá. Tie mu poskytli až prvé mýty. V réžii Mikuláša Bugára účinkujú Viera Bálinthová, Dušan Jamrich, Anton Mrvečka, Alojz Kramár, Táňa Hrivnáková, Vladimír Minarovič a ďalší. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1979.

Vo vysielaní na Litere od štvrtka nasleduje polhodinovka nazvaná Medzi hlasmi venovaná rozhlasovému umeniu hercov a herečiek interpretujúcich literárne diela. Vypočujte si Veľkonočný špeciál Literárneho soirée Dušana Taragela. Účinkujú Dušan Jamrich, Dana Košická, Ondrej Sliacky a Ladislav Chudík. Program je z roku 2022.

Pridávame poetický príbeh o sile materinskej lásky, poviedku talianskeho spisovateľa, novinára a maliara Dina Buzzatiho Veľkonočné vajíčko. Z taliančiny preložil Stanislav Vallo. V réžii Lucie Tarbajovskej účinkujú Peter Vilhan, Hana Makovická, Dana Košická, Henrieta Kecerová, Laura Hrehová a Nela Semančíková. Vyrobilo košické štúdio Slovenského rozhlasu v roku 2001.

Okrem básnickej tvorby, ktorá v našom vedomí v súvislosti s Milanom Rúfusom dominuje, je tento básnik aj autorom početných esejí nazývaných aj ako Epištoly k ľuďom. Jedna z nich, s názvom Legenda o ľudskom údele, vznikla roku 1968. Prečíta vám ju Elo Romančík.

Voda v názvoch literárnych diel – taký je podtitul relácie Ars litera, v ktorej sa jej autorky Daniela Kapitáňová a Gabriela Magová venujú téme vody. Spomínate si na názov nejakej knihy, v ktorom sa skrýva voda? Spoluúčinkujú Boris Farkaš, Elena Podzámska, Edita Borsová a Dušan Jamrich. Program je z roku 2023. Vysielame od piatku.

Jeden z Osamelých bežcov, Ivan Laučík, kládol na čitateľa svojich veršov vždy vysoké nároky. Už o pár dní, 12. mája, si pripomenieme 21 rokov od jeho úmrtia. Zomrel tam, kde sa 4. júla 1944 narodil, v Litovskom Mikuláši. Na Litere si vypočujete jeho meditatívne verše pod názvom Sme príbuzní na začiatku, ktoré zaznejú v podaní Petra Rúfusa.

Na záver týždňa si na Litere vypočujte komentár našej hudobnej dramaturgičky, Karin Rumanovej, k novým skladbám, ktoré tento týždeň zaradila po prvý raz do hudobného playlistu nášho rádia. Až do 1. mája môžete po tejto relácii počúvať piesne z úplne nového albumu Terapeutický pop od banskobystrickej kapely Sto múch.

Program Rádia Litera

Autorka programového týždňa: Veronika Hajdučíková


















Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame