Nádej pod škrupinou vajíčka

Nádej pod škrupinou vajíčka

A máme tu ďalší jarný týždeň, ktorý je o niečo výnimočnejší. Zvykneme ho nazývať aj „veľkým týždňom“ alebo veľkonočným. V jeho závere si preto mnohí oddýchneme a navštívime najbližších. Poprechádzame sa znovuzrodenou prírodou a niektorí si pripomenieme tradičné náboženské posolstvá prechodu zo smrti do nového života. Týmito témami rezkého veľkonočného kráčania z beznádeje k nádeji vás budeme sprevádzať aj v Rádiu Litera. Môžete sa tešiť na päť častí Čítania na pokračovanie z knihy Antoina de Saint-Exupéryho Pošta na juh. K vrcholným výberom týždňa patrí poslucháčsky tip Lepšia rodina (autor Ladislav Luknár), ale aj hra Peter a Lucia (autor knižnej predlohy Romain Rolland) a životopisné dramatizácie o Samovi Bohdanovi Hroboňovi a Voltairovi (z pera Jozefa Repku). Veľkonočne bude ladené pásmo Profily Cyrénčana od Karola Wojtylu (teda pápeža Jána Pavla II.), Via Crucis od Rudolfa Dilonga i Pompíliova madona od Jána Hrušovského. Pripomenieme si 100. výročie od narodenia slovenského matematika, kňaza a „generála tajnej cirkvi“ Vladimíra Jukla a 70. narodeniny horolezca Zoltána Demjána. Premiéru bude mať esej z nášho pôvodného autorského cyklu V skratke, v ktorej sa Juraj Kovalčík zamyslí nad tým, prečo sa ľudstvo v priebehu vekov cyklicky nasycuje vojnovými konfliktmi.

Náš týždeň otvorí Antoine de Saint-Exupéryho. Budeme si čítať z jeho menej známej novely Pošta na juh v piatich častiach počas celého týždňa. Patetický rozmer leteckého majstrovstva sa v novele v jemnom autorskom komentári prelína s úvahami o hrdinstve, o duševnom rozpoložení v ohrození života. Žiť, to znamená zápasiť so smrťou, ísť čoraz ďalej, k novým priestorom... V réžii Stanislava Bilého účinkuje Miroslav Kolbašský. Preklad Ivan Dudík.

Pokračujeme rozhlasovou hrou Ľubomíra Feldeka Nepolepšený svätec. Rozpráva príbeh lekára a katolíckeho disidenta Silvestra Krčméryho. Jednou z jej postáv je aj kňaz a organizátor tajnej cirkvi na Slovensku v čase komunizmu – Vladimír Jukl. Ten by sa 19. apríla dožil svojich stých narodenín. Zomrel 1. mája pred trinástimi rokmi. V réžii Kamila Žišku účinkujú Matej Marušin, Richard Autner, František Kovár, Dušan Jamrich, Jana Oľhová, Ján Gallovič, Štefan Bučko, Ľubomír Feldek. Program je z roku 2019.

Utorkový programový blok prinesie aj cyklus Portréty. Tentoraz doň prispel Milan Blaha, ktorý nám v rozhovore priblíži osobnosť jedného z našich najlepších horolezcov. Zoltán Demján sa 20. apríla dožíva 70. narodenín. Demján pred vyše 40-timi rokmi pokoril bez kyslíka, prvovýstupom, najvyššiu horu sveta Mount Everest. Vybral sa naň spoločne so svojim spolulezcom Jozefom Psotkom, ktorý tam tragicky zahynul. Relácia je z roku 2007. Ak by ste aj vy privítali v našom vysielaní rozhlasový portrét vašej obľúbenej osobnosti, neváhajte nás kontaktovať na našich profiloch na sociálnych sieťach alebo napíšte na e-mailovú adresu litera@stvr.sk.

Pokračujeme umeleckým pásmom Profily Cyrénčana, ktoré podľa predlohy Karola Wojtylu alias pápeža Jána Pavla II. pripravila Hilda Michalíková. Účinkujú Božidara Turzonovová a Karol Machata.Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 1995.

Naša tradícia obdarovávať sa maľovanými vajíčkami na Veľkú noc má pravdepodobne korene v časoch, keď prví kresťania veľmi prísne dodržiavali štyridsaťdenný pôst: nielen, že nejedli mäso, ale ani vajíčka, a tak na Veľkú noc ich mali k dispozíciu ich nemalú zásobu. Vajíčko však ukrýva pod svojou škrupinkou predovšetkým nádej a nový život. Viac sa už o archetypálnych významoch vajíčka dozviete vo vysielaní Litery, a to v programe Márie Michalkovej pod názvom Na počiatku bolo vajíčko, ktorý bol vytvorený v rámci cyklu Slovník symbolov. S autorkou spoluúčinkuje Alfréd Swan.

Romantický básnik a národovec, súputník Ľudovíta Štúra, Samo Bohdan Hroboň, patril vo svojej dobe k najvzdelanejším Slovákom, no svoj život ukončil ako biedny a pomätený tulák. Jeho pohnutý osud zaujal spisovateľa Martina Kukučína, ktorý si ho vybral za ústrednú postavu vlastného románu z čias národného obrodenia. Do rozhlasovej podoby tento životný príbeh básnika pripravil Jozef Repko v rámci cyklu Podobizne. V réžii Róberta Horňáka účinkujú Vladimír Minarovič, Helena Geregová a František Kovár. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2000.Počúvajte od stredy.

Rudolf Dilong vo svojej básnickej zbierke Via Crucis (Krížová cesta) reflektuje utrpenie a obetu Ježiša Krista cez svoj hlboký náboženský pohľad a poetickú citlivosť. Zbierka obsahuje básne, ktoré sprevádzajú jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Verše vám zarecituje František Kovár.

V našom vysielaní nájdete aj dramatické pásmo o posledných dňoch života veľkého francúzskeho filozofa a spisovateľa Francoisa Voltaira. Autor relácie Jozef Repko veľmi citlivo a uvážene vypovedá o rozporoch medzi Voltairom a svetskou i cirkevnou vrchnosťou. Nad hrobom stojaceho Voltairea nevníma ako samoľúbeho a všetkým pohŕdajúceho starca. Skôr ako človeka, ktorý si stojí za slovom, keď je o jeho sile presvedčený, a ktorý si aj napriek mnohým svojim výhradám voči štátu želá umrieť ako kresťan a ctihodný občan. Dramatizovaný životopis vysielame pod názvom Francois Marie Arouet-Voltaire. V réžii Štefana Korenčiho účinkujú Ivana Kuxová, Karol Machata, Vladimír Minarovič, Alfréd Swan, Jozef Šimonovič a Richard Klvač. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2004.

A máme tu vzácny tip od vás, poslucháčov Rádia Litera – rozhlasovú hru z roku 1957, ktorá odhaľuje falošnú morálku rodiny právnika Gurského. Jeho syn Peter je v práci nezodpovedný ľahtikár. Matka zaňho žehlí všetky nepríjemnosti. O aké nepríjemnosti pôjde a aké prekvapenie čaká samotného otca, prezradí už samotná hra Ladislava Luknára pod názvom Lepšia rodina. V réžii Antona Glézla v hre účinkujú Rudolf Velický, Viera Bálinthová, Emil Kopasz, Hana Kostolanská, Vladimír Kostovič, Hana Kováčiková, Erika Markovičová a Irena Pašková. Vysielame od štvrtka.

Novela Pompíliova Madona od Jána Hrušovského je ovplyvnená expresionizmom a rozpráva príbeh starého žobráka pred chrámom Santa Maria Maggiore v Ríme. Pompilio, ktorý prišiel o nohy vo vojne, túži vstúpiť do chrámu a pokloniť sa Madone, jeho túžba sa naplní práve na Kvetnú nedeľu, ktorá symbolizuje nádej, ale zároveň predzvesť blížiaceho sa utrpenia počas veľkého týždňa. V réžii Táne Tadlánkovej účinkuje František Kovár.

Dej románu Peter a Lucia autor Romain Rolland umiestnil aj do časového rámca veľkonočného obdobia. Príbeh vrcholí na Veľký Piatok, v deň, keď Peter a Lucia zomierajú počas bombardovania Paríža. Nachádzajú sa v kostole, kde na nich spadne mohutný pilier. Od piatku si na Litere vypočujte novšiu dramatizáciu tohto románu od Miroslava Dacha z roku 2015. V réžii Táne Tadlánkovej účinkujú Miroslav Noga, Michal Jánoš, Kristína Turjanová a ďalší.

Na záver nášho týždňa príde na rad ďalšie vydanie z pôvodného autorského cyklu Rádia Litera V skratke. Autor Juraj Kovalčík sa vo svojej eseji zamýšľa nad psychologickými koreňmi vojny, a to na základe knihy Prečo vojna?od britského historika Richarda Overyho. Účinkuje Tomáš Bartoněk. Vysielame v premiére pod názvom Vojna ako základ osobného šťastia.

Program Rádia Litera

Autorka programového týždňa: Monika Zumríková Kekeliaková


Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame