Tento týždeň v Rádiu Litera venujeme storočnici narodenia rozhlasového herca a dramaturga, banskobystrického rodáka Emila Filla (7.4.1925 – 1.9.1992). Pripomenieme si ho v jeho chlapčenských postavách v hrách Tom Sawyer detektívom (autor Mark Twain), Karin (autorka Angela Stachová) a Najmladší zo slávnej rodiny (autor Ján Milčák). Dramaturgické zásluhy Emila Filla ponesie hra Jána Vdovjáka Básnik slobody. V troch častiach tematizovaného čítania z knihy Vincenta Šikulu Vilma sa Emil Fillo predstaví v úlohe Rudka, suseda Guldánovcov. Vo vysielaní nebude chýbať nekrológ za Emilom Fillom, ako aj rozhovor s ním. Pripomenieme aj 90 rokov od narodenia básnika Jána Buzássyho a 20 rokov od smrti scenáristu a humoristu Stana Radiča, ktorý by v máji oslávil sedemdesiatku. Medzinárodný deň Rómov si sprítomníme v pásme Každý Róm si spieva – „Sako Rom giľavel“ a v medajlóne o Deziderovi Bangovi. Milovníkov poézie potešíme veršami Patrície Gabrišovej a Dany Podrackej.
Píše sa rok 1946 a Emil Fillo začína spolupracovať s bratislavským Československým rozhlasom. Počas 40 rokov v tomto prostredí vytvorí viac ako 3 500 chlapčenských postáv. Medzi vtedajšími „rozhlasákmi“ je známy ako Emilko a dnes sa o ňom hovorí ako o „večnom“ rozhlasovom chlapcovi. Od pondelka sa môžete započúvať do jeho hlasu v prvej časti trilógie tematizovaného čítania z knihy Vincenta Šikula pod názvom Vilma. V réžii Viery Weidlerovej účinkujú Ida Rapaičová, Emil Fillo, Dušan Blaškovič, Ján Mistrík, Július Paluš a Vlado Minarovič. Program je z roku 1980. Ďalšie dve časti postupne pridávame od utorka a stredy.
Čítanie z prózy vystrieda vzácna, dlho nevysielaná rozhlasová hra Jána Vdovjáka Básnik slobody z roku 1954, ktorú pripravil Emil Fillo ako dramaturg. Potešíme ňou milovníkov literárnych životopisov a priaznivcov Alexandra Sergejeviča Puškina. Na svoje si prídu aj nadšenci rozhlasových hereckých legiend – v hre budete počuť Andreja Bagara, Oľgu Borodáčovú, Ctibora Filčíka, Vlada Durdíka ml. a mnohých ďalších. Režírovala Viera Bálinthová.
Nasleduje ľudsky citlivé spomínanie na tohto herca a dramaturga očami redaktora Ernesta Weidlera. Program nesie názov Nekrológ za Emilom Fillom a je z roku 1992.
Chlapčenské postavy z diel Julesa Verna a Marka Twaina patria medzi čitateľsky najobľúbenejšie. Generácia dnešných päťdesiatnikov si ich zo svojich detských čias pamätá najmä v hereckom obsadení Emila Filla. Tak si poďme zaspomínať! V Rádiu Litera uvádzame rozhlasovú hru Tom Sawyer detektívom podľa literárnej predlohy Marka Twaina. V hlavných chlapčenských úlohách sa predstavia Emil Fillo a Ivan Mistrík. V réžii Jozefa Dánaia spoluúčinkujú Alojz Kramár, Viera Bálinthová, Vladimír Kostovič, Dušan Blaškovič, Juraj Sarvaš, Leopold Haverl, Dušan Jamricha ďalší. Hra je z roku 1978. Počúvajte od utorka.
A načrieme aj do básnických prameňov. Osviežime vás poéziou súčasnej slovenskej poetky Patrície Gabrišovej. Aj debut môže byť zrelý, s vlastným a nezameniteľným autorským štýlom, ako je to v prípade pripravovanej zbierky tejto autorky pod názvom Vdychovanie škorice. Básne sa dotýkajú existenciálnych otázok a ponúkajú hlboký pohľad na ľudské prežívanie prostredníctvom metafor, symbolov a originálnej poetiky. V réžii Lukáša Lipčáka prednáša Janka Štafurová.
Niektoré literárne a rozhlasové postavičky sa uchovávajú v našej poslucháčskej pamäti akosi ľahšie a trvalejšie. Iné prekryje prach. Veľa prachu. A jedným z poslaní Rádia Litera je tento prach „rozfúkať“ a navrátiť postavičku ponad čas do prítomnosti. Takto k vám prichádza žiak Vily Vjenka v hereckom obsadení Emila Filla, ktorý hru aj redakčne upravil. Hra s názvom Karin je z roku 1981 a autorkou je Angela Stachová. V réžii Violy Muránskej spoluúčinkujú Zuzana Skopálová, Eva Rysová, Slavo Drozd, Ivan Krivosudský, Ján Kramár a Eva Večerová. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1981. Vysielame od štredy.
10. apríla sa dožíva svojich okrúhlych 90-tych narodenín básnik Ján Buzássy. Vo svojich veršoch hľadá prirodzenosť človeka, vyjadruje nedôveru k civilizácii, vykresľuje pohyby živlov, ale tiež kultúrnych postáv, odhaľuje klam filozofických výrokov. V Rádiu Litera si jeho životné jubileum pripomenieme pásmom Moniky Zumríkovej Kekeliakovej o Buzássyho básnickej zbierke Bystruška. Vysielame pod názvom Keď slovo z básne nájde priateľa. Program je z roku 2011. V réžii Róberta Horňáka účinkujú Jozef Šimonovič, Miroslav Trnavský a Lucia Vráblicová.
Štvrtkový programový blok otvorí krátka rozhlasová hra z dielne Jána Milčáka, z ktorej sme po dlhom čase sfúkli archívny prach. Volá sa Najmladší zo slávnej rodiny. V réžii Imricha Jenču účinkujú Emil Fillo, Eva Kristínová, Elo Romančík, Emil Horváth ml., Viera Topinková, Marta Dočolomanská, Július Pántik a ďalší. Hra je z roku 1978.
Po hre otvoríme s Emilom Benčíkom tému rómskej identity a rómskeho jazyka. Pripomenieme si tak Medzinárodný deň Rómov, ktorý pripadá na 8. apríla. Emil Benčík vo svojom umelecko-dokumentárnom pásme odkryje citlivosť, zraniteľnosť i súdržnosť rómskeho etnika. Pozrieme sa aj na rómsku poéziu a prenikneme do sveta rómskej hudby a rozprávok. Uvádzame pod názvom Každý Róm si spieva – „Sako Rom giľavel“. Účinkujú Ida Rapaičová, Ľubo Roman, Táňa Kulíšková a Leopold Haverl. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1991.
Po chvíľach prežitých pri rómskej poézii a po krátkej hudobnej pauze vám na Litere „naservírujeme“ opäť dúšok dobrej poézie. Tentoraz to bude Dana Podracká a jej verše z básnickej zbierky Posuvné dvere. V réžii Adama Hanuljaka účinkuje Ingrid Timková.
Pokračujeme programom s názvom Dialóg s Emilom Fillom o hereckej tvorbe v rozhlase. Ide o rozhovor, ktorý s niekdajším dramaturgom a hercom Československého rozhlasu viedol Juraj Kulík. Opýta sa ho na najobľúbenejšie dvojúlohy v hre Princ a žobrák či v hre Chlapci z Pavlovskej ulice. Aj týmto programom si pripomíname nedožitú storočnicu Emila Filla. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1985.
Od piatku dávame do pozornosti rómsku poézi Dezidera Bangu. Rozhlasový portrét o tomto autorovi pripravila Mirjana Šišoláková. Pásmo vzniklo v rámci cyklu Lexikón slovenských spisovateľov pred deti a mládež. Účinkujú Daniela Hivešová-Šilanová, Dezider Banga, Ida Rapaičová, Peter Rúfus a Jana Juríková. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1992.
Pred dvadsiatimi rokmi – 8. apríla 2005 – sa zavŕšilo dielo i život rozhlasového autora, redaktora, scenáristu a humoristu Stana Radiča. Na Litere si ho pripomenieme vďaka spomienkam jeho manželky Ivety Radičovej a kolegu Rasťa Piška. Rozhovor vznikol v rámci relácie Borisa Filana Pálenica v roku 2016. Pýtať sa bude Boris Filan.
Pri príležitosti Svetového dňa letectva a kozmonautiky, ktorý sa viaže ku 12. aprílu, vám ponúkneme literárny odkaz letca a spisovateľa Antoinea de Saint-Exupéryho. Uvádzame ho na záver nášho týždňa v rámci cyklu Autor na dnes. Pre rozhlas pripravila Helena Himičová. V réžii Hany Hajdovej účinkujú Peter Himič, Helena Himičová, Peter Vilhan a Peter Rašev. Relácia je z roku 2004.
Autorka programového týždňa: Monika Zumríková Kekeliaková
Text: Lucia Šaráková