Od pondelka si na pokračovanie začneme čítať z knihy Bystríka Šikulu Kvet medzi priepasťami. Príbeh plný nehy no aj láskavého či drsnejšieho humoru, groteskných a satirických pasáží sa pritom napĺňa v tretej časti, keď do života manželov vstupuje smútok – narodí sa im autistický syn. No nestrácajú nádej, zmysel a naplnenie svojho života, lebo ani osobná dráma ich neobrala o pamäť, čím ich život obdaroval. Počúvajte v piatich častiach počas celého týždňa. Interpretuje Přemysl Boublík.
Podľa literárnej predlohy Maurica Maeterlincka vznikla v roku 2000 z pera Juraja Bindzára rozhlasová hra pre mládež Cesta za modrým vtákom dlhá, predlhá. Hrdinské duo tejto hry – súrodenci Mytyl a Tyltyl sa jedného dňa stretnú s čarodejnicou Bérylumou, ktorá ich požiada o spievajúcu trávu alebo modrého vtáka, pretože jej dcérka je chorá a vraj jej nič iné nepomôže. Aby im dokázala, že je naozaj čarodejnicou, spôsobí, že domáce zvieratá zrazu rozprávajú a rozprávať začne napríklad aj voda, soľ a chlieb. Všetkých spoločne čaká predlhá cesta. V réžii Martina Kákoša a s hudbou Richarda Čanakyho vás pozývame si túto hru vypočuť. A nezabudnite zavolať k rádiu i deti! Účinkujú Kriistína Svarinská, Pavol Náther, Zuzana Kronerová, Anna Javorková, Marta Sládečková, Vladimír Jedľovský, Karol Machata, A. Šišková a ďalší.
Ján Litvák si už v slovenskom priestore našiel svojich ustálených čitateľov. Básnické miniatúry, ktoré tvoria jeho zbierku Vtáctvo nebeské, predstavujú jednoduchý až idylický pohľad na skutočnosť a človeka uprostred prírodného sveta. Verše zo zbierky si vypočujete v interpretácii Juraja Hrčku.
František Kráľ je tulák, ktorý sa z ničoho nič ocitne na ulici s kufríkom v ruke. Čo všetko mu kufrík spôsobil a kto je „bielou vranou“ medzi ľuďmi – to sa dozviete v rozprávkovom príbehu Karla Čapka. Tento skvost z roku 1959 zaznie na Litere vôbec po prvý krát. Rozprávku tulácku pre rozhlas zdramatizoval Ľubomír Vaculík. V réžii Eleny Bauerovej účinkujú Karol Machata, František Dibarbora, Karol Skovaj, Míla Beran, Jozef Šándor a Frída Bachletová. Počúvajte od utorka.
Ďalej vás pozývame počúvať poviedku slovenskej prozaičky Jany Bodnárovej s názvom Opakovanie bieleho vtáka. Aj toto dielo sme do vysielania zaradili pri príležitosti Medzinárodného dňa vtáctva. Číta Szidi Tobias. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2009.
To, že vtáctvo dokáže inšpirovať aj hudobných skladateľov, dokazuje rozprávka českého spisovateľa a dramatika Ludvíka Aškenazyho Malá lesná hudba o vtáčikovi a jednom zvláštnom hudobnom skladateľov. Rozprávačom je Boris Farkaš, v réžii Táne Tadlánkovej. Vyrobil Československý rozhlas v Bratislave v roku 1991.
Vo vysielaní Rádia Litera začujete aj verše švédskeho poeta, psychológa, prekladateľa a laureáta Nobelovej ceny za literatúru z roku 2011, Tomasa Tranströmera, ktoré uvádzame pod názvom Ranné vtáky. V réžii Martina Hvišča recituje Ján Gallovič.
2. apríla si pripomíname 220. výročie narodenia azda najznámejšieho rozprávkara na svete – Hansa Christiana Andersena. S radosťou sme spomienke naňho vytvorili aj priestor vo vysielaní Litery. Od stredy sa môžete tešiť na rozhlasovú podobu Andersenovej ikonickej rozprávky Slávik. Pre rozhlas napísala Elena Antalová. Účinkujú Emília Vášáryová, Marián Geišberg, Dušan Cinkota, Stano Dančiak, Kristína Dubajová, Eva Rysová, Soňa Ulická a ďalší. Réžia Vladimír Rusko. Vyrobil Slovenský rozhlas v Bratislave v roku 1996.
Vo vtáčej téme pokračujeme dvoma poviedkami Vincenta Šikulu. Vyberáme pre vás tituly Bubenícke hody a Škorce. V réžii Rie Paldiovej čítal Karol Machata..Hneď potom zostávame pri tomto autorovi a do tretice vám ponúkneme jeho Vrabčacie rozprávky. 1. časť bude O vrabcovi Šebovi, v podaní legendárneho Jozefa Kronera. Vrabec Šebo vyletel zo Šikulovej detskej knihy, ktorú môžete násť pod názvom Ďuro pozdrav Ďura. Druhú časť počúvajte od štvrtka.
Kto z nás niekedy nezatúžil vzniesť sa do vzduchu a lietať voľne ako vták. Hoci nemáme vtáčie krídla, na krídlach fantázie si môžeme zalietať vždy, a to v rozhlasovom fíčri Emila Benčíka o vtákoch a človeku, ktorý ich miluje, obdivuje a chráni. Spolu s ním a jeho mikrofónom sa vyberieme za vtáčikmi do Veľkej Fatry, ktorá je ako veľká koncertná sieň plná nádherného vtáčieho spevu. Umelecko-publicistické pásmo má názov Lietať spolu s vtákmi. V réžii Mileny Lukáčovej účinkujú ornitológ Miroslav Saniga, Elena Petrovická, Ján Valentík a Jozef Šimonovič. V roku 1998 redakčne pripravila Táňa Kusá.
Pre milovníkov poézie vyberáme amerického spisovateľa Johna Updika a jeho tematický titul Veľká šatka z vtákov. V preklade Milana Richtera a v réžii Táne Tadlánkovej číta Alfréd Swan.
Piatkový programový blok otvorí víťazná hra zo súťaže Slovenského rozhlasu o pôvodnú rozhlasovú hru v roku 2000. Je ňou titul Naty Hosťoveckej Kto musí ísť z kola von?. Pozývame vás počúvať tento krehký, imaginatívny príbeh o ľudskej malosti a zrade nielen preto, že hovorí o nevyspytateľných cestách osudu, ktorý trestá dovtedy nepostihnuté násilie, ale tiež preto, aby sme si opäť uvedomili, akú nezastupiteľnú hodnotu má zodpovednosť a česť v našom živote, a že násilie v ňom, naopak, nemá žiadne miesto. Účinkujú Marián Slovák, Szidi Tobias, Marta Sládečková, Zuzana Kapráliková, Martina Mikulášová. Réžiu mala Jana Strnisková.
Pridávame Verše nobelistu Rainera Maria Rilkeho Ach, ľudské slovo v preklade Jána Štrassera a v podaní Jána Mistríka. Reflektujme tak Medzinárodný deň bez násilia, ktorý pripadá na 4. apríla,
Na záver nášho týždňa si nenechajte ujsť autorskú premiérovú reláciu v rámci cyklu V skratke. Tentoraz do nej prispel Martin Pavlov svojim zamyslením Umlčaná príroda. Autor vo svojom texte uvažuje o posolstvách knihy Rachel Carson s názvom Tichá jar z roku 1962. Číta Tomáš Bartoněk. Program je z roku 2025.
Autorka programového týždňa: Veronika Hajdučíková
Text: Lucia Šaráková