Takmer od začiatku Rádia Litera, 14 rokov z 15-ročnej existencie rádia, bol jeho dramaturgom a redaktorom. Pre Slovenský rozhlas vytvoril desiatky relácií - pásiem, minidrám, esejí či reflexií. Okrem toho je známym slovenským klaviristom, píše poviedky, scenáre pre film a televíziu. Je držiteľom diváckej ceny Slnko v sieti za dokumentárny film Niečo naviac. A mohli by sme pokračovať. Martin Šenc pre vás a pre nás formoval Rádio Litera do dnešnej podoby. Keď sa koncom roka 2024 rozhodol posunúť profesijne ďalej, boli sme veľmi smutní. Týmto programovým týždňom tak chceme Martinovi poďakovať za jeho tvorbu, vízie, nápady, no predovšetkým za pretrvávajúce priateľstvo. A vám, naši milí poslucháči, ponúknuť niečo z jeho tvorby - rozhlasovej i hudobnej, čosi o jeho tvorbe - literárnej aj filmovej, ako aj relácie, ktoré by sa mohli Martinovi páčiť. Znieť bude aj hudba interpretov a kapiel, s ktorými Martin Šenc pôsobil a pôsobí - Maca a Kapela roka, Felice, Marián Slávka, Katarína Knechtová či Katarína Máliková. Martin, želáme aj naďalej veľa tvorivých inšpirácií a ďakujeme! "Od šerca k Šencu" - ako povedala naša kolegyňa Rozália...
Nezabudneme ani na 85. výročie narodenia Milana Lasicu, pripomenieme si 205. výročie narodenia Boženy Němcovej i 155. výročie úmrtia Charlesa Dickensa. A ponúkneme vám aj oceňovanú rozhlasovú hru Démon, ktorú zvukovo zhotovil legendárny zvukový majster Peter Janík, ktorý nás pred pár dňami navždy opustil. Spomíname s vďakou a tento týždeň najmä na rozhlasových tvorcov.
Náš týždeň začneme čítaním na pokračovanie z knihy Dušana Dušeka – obľúbeného autora a pedagóga nášho kolegu Martina Šenca. Dušekove Ponožky pred odletom prečíta Viliam Hriadel. Dušek aj v tejto knižke kradne zo života. Zapisuje si za uši každú dobrú vetu, ktorú začuje. Ponúka nám svoj obdiv k hovorovému jazyku, k viere, že to najlepšie vždy zaznie v rozhovoroch ľudí. Neskôr tieto vety votkáva do príbehov, pomocou ktorých mapuje svoje dôverne známe prostredia: Piešťany, Bratislavu, Šaštín.
Tretieho februára 2025 by sa herec, komik, spevák a spisovateľ Milan Lasica dožil 85 rokov. V týchto dňoch si ho preto vo vysielaní Rádia Litera pripomenieme viackrát. Napríklad vás pozývame počúvať rozhlasový list Milanovi Lasicovi so spomienkami na jeho rozhlasovú tvorbu, ktorý napísala Eva Reiselová pod názvom Vyletel vták. Okrem autorky účinkujú Milan Lasica, Július Satinský, Milan Marko.
Pripomenieme si aj jedno z desiatok pásiem z nášho pôvodného autorského cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera, ktoré pre naše rádio vytvoril Martin Šenc. Vo vybranej časti sa venoval kľúčovému vojnovému románu Dominika Tatarku. Dal mu názov Farská republika Dominika Tatarku. Ide o základné dielo z čias Slovenského štátu, jeho sila spočíva aj vo fakte, že vyšlo krátko po oslobodení. Síce nemá taký odstup ako ďalšie knihy vydané po vojne, zato živo vystihuje dusnú atmosféru tých dní. Viac vám prezradí literárny vedec Pavel Matejovič z Ústavu slovenskej literatúry SAV, ktorý tiež prednáša na Katedre slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity. Účinkujú aj Daniela Šencová a Tomáš Bartoněk. Relácia je z roku 2019.
Štvrtého februára tohto roku uplynie 205 rokov od narodenia českej národnoobrodeneckej spisovateľky Boženy Němcovej. Pripomenieme si ju viacerými titulmi a od utorka aj pásmom z jej života, ktoré spracovala Daniela Hivešová-Šilanová pod názvom Dotknúť sa svojej hviezdy. V réžii Viliama Sýkoru účinkujú Zdena Grúberová, Oľga Adamčíková, Vlado Kostovič, Slavo Drozd, Peter Jezný, Andrea Timková, Dušan Tarageľ a ďalší. Relácia mala premiéru v roku 1979. Od utorka si môžete vypočuť aj rozhlasovú dramatizáciu cestopisu Z Uher. Pre rozhlas napísal Miroslav Dacho.
Humorista Milan Lasica tvrdil, že humor nemožno zo seba vyžmýkať. Buď je, alebo nie je. A tak je to podľa neho aj s poéziou. A ako to spolu súvisí? Nuž asi takto: Poézia bez humoru sa dá vydržať, ale humor bez poézie ťažko. Satirické verše Milana Lasicu pod názvom V našej obci si vypočujete na Litere v podaní Miroslava Trnavského.
Od stredy si Martina Šenca predstavíme ako úspešného filmára. Ponúkneme vám reláciu Krajina duše, kde sa redaktorka Veronika Dianišková rozprávala s Martinom o jeho filme Niečo naviac, ktorý bol ocenený aj diváckou cenou Slnko v sieti. Film rozpráva o živote rodiny, v ktorej žije Dorotka s Downovým syndrómom. V relácii budete počuť i Dorotkinu mamu Vieru Vlčkovú.
Rozhlasovú tvorbu Martina Šenca budete počuť aj v jeho úprave minidrámy Miša Kováča-Adamova o Svätej Edite Steinovej, ktorá zahynula v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau. V réžii Ladislava Keratu účinkuje Henrieta Kolláriková. Program je z roku 2013.
Ponúkneme aj glosu Martina Šenca s názvom Čaro dobrodužných kníh z nášho pôvodného autorského esejistického cyklu V skratke. Formujú dobrodružstvá prežité v rôznom veku to, kým sme dnes? A nakoľko môže knižné dobrodružstvo ovplyvniť náš skutočný život? Zamyslenie z roku 2020 vám prečíta Tomáš Bartoněk.
Od štvrtka v našom vysielaní nájdete rozhlasovú nahrávku hry Rozprávka od Stanislava Štepku. Hrá má podtitul O tom, ako žijeme dodnes, ak sme nepomreli. Po tvorbe Radošinského naivného divadla sme nesiahli náhodne. Práve v tomto rokmi overenom divadle účinkuje ako člen súboru a klavirista aj náš kolega Martin Šenc. Účinkujú Darina Benešová, Jana Geišbergová, Katarína Kolníková, Tamara Koričanská, Mária Drozdová, Stanislav Štepka, Milan Markovič a Jozef Sloboda. Réžiu mal Viliam Sýkora. Relácia mala premiéru v roku 1983.
Následne si pripomenieme Boženu Němcovú a jej nezabudnuteľnú novelu Babička. Príspevok spracovala Beáta Panáková v programe Zimní jubilanti. V roli Babičky budete počuť Evu Krížikovú. Relácia je z roku 2020.
Tá istá hudba nikdy nie je tá istá - tvrdí vo svojej eseji náš kolega a klavirista Martin Šenc. Podelí sa s vami o svoje postrehy z pódia, ktoré sú o sile prítomného okamihu. O improvizácii. O tom, že každý počuje niečo iné. A že tóny sú myšlienky, ktoré počujeme a cítime, iba ich nevieme čítať. Interpretuje Tomáš Bartoněk. Zamyslenie z roku 2022 bolo je z cyklu V skratke.
Hrou Démon z pera Michaila Jurieviča Lermontovova si od piatku pripomenieme pamiatku dlhoročného rozhlasového majstra zvuku Petra Janíka, ktorý nás náhle opustil len pred niekoľkými dňami. Nie je potrebné zvlášť zdôrazňovať, že básnik Lermontov je výrazným zjavom nielen v rámci ruského, ale i svetového romantizmu. Poéma Démon je jedným z vrcholov jeho tvorby. Vypočujte si ju v stereoúprave Viktora Lukáča. Účinkujú Karol Machata, Ladislav Chudík, Ivan Mistrík, Leopold Haverl, Ida Rapaičová, Dušan Jamrich, Ľubo Roman a Vladimír Minarovič. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1986.
Pri príležitosti 155. výročia úmrtia anglického spisovateľa Charlesa Dickensa vás na Litere pozývame vypočuť si aj dramatické pásmo Jozefa Šajgala o tomto velikánovi literatúry. V réžii Štefana Mandžára účinkujú Ľudmila Mandžárová, Pavol Mikulík, Michaela Mikulášová a Miroslav Trnavský. Relácia je z roku 1992.
Na záver nášho týždňa vám Tomáš Bartoněk prečíta svoju úplne novú esej Od „šerca” k Šencu, ktorú venoval Martinovi Šencovi, nášmu dlhoročnému kolegovi, no najmä priateľovi, ktorý štrnásť rokov formoval Rádio Litera do dnešnej podoby.
Autorka programového týždňa: Veronika Hajdučíková
Text: Lucia Šaráková