Posledné januárové dni prinášajú hneď niekoľko tém. Niektoré z nich sú aj v súčasnosti smutné a alarmujúce. 27. január je totiž Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. V tento dátum si pripomíname 80. výročie oslobodenia jedného z pekiel na Zemi – koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau pri meste Osvienčim. Udalosti z čias druhej svetovej vojny, ktoré nesmú nikdy ostať zabudnuté, reflektuje počas týchto dní viacero vybraných titulov z vysielania Rádia Litera. Vo vysielaní vôbec prvýkrát uvedieme čítanie na pokračovanie zo spomienkovej knihy Lea Kohúta – Tu bola kedysi ulica. Annu Frankovú si pripomenieme v pásme J. Mikovínyovej - Najčítanejší denník. Do vysielania sme zaradili aj pásmo Tomáša Bartoněka v rámci cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera - Lovestory na troskách zla a vypočujete si aj o osude Edity Grosmanovej v pásme Sone Gyarfášovej. Fašiangy, ako obdobie roka, ktoré so sebou prináša aj možnosť zmeny identity, zažívanie sveta spoza masky, metamorfóz, zmien a premien, to je druhá téma, ktorej sa v našom vysielaní v tieto dni dotkneme. Uvedieme napríklad rozhlasovú hru Janka Jesenského Maškarný ples aj Fenomény Mariany Jaremkovej o maskách a fašiangoch. nebudú chýbať ani verše - Salvatore Quasimodo: Medená amfora a Viktória Janoušková: A za nimi časoprázdno.
Od pondelka si budeme na pokračovanie čítať z memoárovej knihy Lea Kohúta s názvom Tu bola kedysi ulica. Každý ďalší deň pribudne do vysielania ďalšia z piatich častí čítania, ktoré na Litere vysielame úplne po prvý raz. Kniha vzbudila veľký záujem širokej verejnosti, ale aj historikov, pretože autorovo rozprávačstvo sa snúbi s množstvom zaujímavých faktov tzv. malých dejín z konca Rakúsko-Uhorska, z čias existencie bratislavského podhradia a teda i Židovskej ulice, koncentračného tábora, viery v socializmus a dezilúzie až po emigráciu. V réžii Vladimíra Kivadera číta Ján Kožuch. Program je z roku 2010.
„..Cez dierky masky tak krásne svietili jej belasé oči! K tomu fialková vôňa omamovala ma. Unášajúca hudba valčíka sťaby bola schytila moju dušu niekam do výšin...," píše Janko Jesenský v poviedke Maškarný ples. Atmosféru novoročného bálu vám v rozhlasovej hre priblížia Anton Šulík, Emília Čížová, Ivan Romančík, Martin Horňák, Katarína Vrzalová a ďalší. Réžia Dušan Kyzek. Vyrobil Slovenský rozhlas v Banskej Bystrici v roku 1983. Upravil Alojz Čobej.
Ďalej vás pozývame počúvať esej významného španielskeho filozofa Miguela de Unamuna, v ktorej sa autor zamyslel nad pojmami Civilizácia a kultúra, ich vzťahom, vznikom i zánikom. Preklad Vladimír Oleríny, v réžii Jozefa Pražmáriho číta Marián Geišberg.
Od utorka vám prinášame pôvodnú rozhlasovú hru Pavly Kováčovej s názvom Premena. Nebude tu ale reč o absurdnej kafkovskej premene človeka na hmyz. Premena, ktorá sa udeje s protagonistami nášho rozprávania, je oveľa civilnejšia, hoci rovnako radikálna. V réžii Pavla Gejdoša účinkujú Eva Rysová, Vladimír Obšil, Oľga Solárová a Táňa Radeva. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 1997.
Nasleduje pásmo o osude azda najznámejšej väzenkyne z tábora Auschwitz-Birkenau, Anny Frankovej a jej denníku, ktorý sa dočkal vydania a prekladu do mnohých jazykov. Jozefína Mikovínyová nazvala svoj program Najčítanejší denník. Spoluúčinkujú Peter Vilhan, Zuzana Belková, Daniela Ilavská, Zuzana Szatmáry,
Pre milovníkov poézie sme vybrali dve básne talianskeho poeta, prekladateľa a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru z roku 1959 Salvatoreho Quasimoda - Osvienčim a Černošská modlitebňa v Harleme. Verše pod súhrnným názvom Medená Amfora do slovenčiny preložil Štefan Žáry. V réžii Mileny Lukáčovej recituje Vladimír Minarovič.
V publicistickom pásme Osudy, ktoré písalo 20. storočie autorka Soňa Gyarfašová rozvinie príbeh Edity Grosmanovej – pamätníčky a preživšej holokaustu i manželky spisovateľa Ladislava Grosmana, autora novely Obchod na korze, ktorá prežila prvý transport do Osvienčimu aj pochod smrti. Relácia je z roku 2015, počúvajte od stredy.
Poviedka Alexandry Fullerovej s názvom Karneval, nás zavedie na maškarný ples. Ocitneme sa v koži dievčaťa, prezlečenej v maske, ktorú si však nevybrala sama. Masku za ňu vybrala jej mama. V réžii Petra Vilhana číta Tatiana Poláková.
Pridávame verše Viki Janouškovej A za nimi časoprázdno. Autorka sa v nich poetickým jazykom zamýšľa nad časom, kontinuitou, ľudstvom a jeho hodnotami. Recituje Lucia Vráblicová.
Od štvrtka sa môžete tešiť na dlho nevysielanú komédiu Pavla Sobotu z roku 1985 s názvom Na lavičke. Na Litere ju uvádzame prvý raz. Účinkujú Emil Horváth starší, Jozef Kramár, Marta Sládečková, František Výrostko, Tibor Bogdan a Ján Kožuch. Réžiu mal Ladislav Hyža.
Pridávame reláciu z cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera. Pásmo Tomáša Bartoňka nesie názov Lovestory na troskách zla. Autor sa v ňom venuje príbehu ukrývaného dieťaťa Gerty Sidonovej a jej neskoršieho manžela Rudolfa Vrbu, ktorý z tábora ušiel a spolu s Alfrédom Wetzlerom podal prvú správu o priemyselnom vyvražďovaní. Táto lovestory vyšla knižne pod názvom Impossible Escape: A True Story of Survival and Heroism in Nazi Europe. Spracoval ju americký historik a spisovateľ Steve Sheinkin. Okrem rozhovoru s ním si vypočujete aj pár ukážok z knihy, ktoré exkluzívne pre túto reláciu do slovenčiny preložila Anna Tuhárska a načítal Andrej Šoltés.
Fašiangy, ako obdobie roka, ktoré so sebou prináša aj možnosť zmeny identity a metamorfóz, to je jedna z tém, ktorej sa v našom vysielaní po tieto dni dotýkame. Aj preto pre vás vyberáme rozprávku Francisa Blancha Karneval zvierat, s hudbou francúzskeho skladateľa Camillea Saint-Saensa, ktorá je jej súčasťou. V réžii Mileny Lukáčovej účinkuje Marián Slovák.
V piatok vstúpi do nášho vysielania dokumentárno-dramatické pásmo Mariána Šimkuliča Šťastie, že vieš pekne spievať. Bude o príbehu Heleny Citrónovej z Humenného, židovského dievčaťa z prvého transportu do koncentračného tábora, ktoré prežilo holokaust. Zachránil ju ľúbostný vzťah s dozorcom, ktorý zachránil pred istou smrťou nielen ju, ale aj jej sestru i ďalších. V réžii Hany Rodovej účinkujú: M. Kolbašský, A.Trcka, J. Kuka, V. Husovská, M.Babálová, B. Dubielová, K. Horňáková, A. Ballová, H. Kecerová.
Ďalej sme do vysielania na Litere zaradili reláciu z cyklu Fenomény. Autorka Mariana Jaremková ju venovala fenoménom Maska – Karneval. Pásmo reflektuje vývoj a atribúty fašiangového obdobia a masiek ako fenoménu. Spoločne s hosťami rozberá ich symboliku, výpovednú hodnotu, funkciu a históriu v kontexte dejín.
Hudobný playlist nášho rádia pravidelne obohacujeme kvalitnými staršími i novými nahrávkami. Na Litere si na záver týždňa po prvý raz vypočujete skladbu z nového albumu českej speváčky a skladateľky Báry Zmekovej. Ten nesie názov Jediný na světe a viac vám o ňom prezradí hudobná dramaturgička Rádia Litera Karin Rumanová.
Autorka programového týždňa: Veronika Hajdučíková
Text: Lucia Šaráková
Foto: pixabay.com