Cez víkend 11. a 12. januára 2025 sa v Modre uskutočnilo slávnostné otvorenie Roku Ľudovíta Štúra. Jeho súčasťou je viacero podujatí, venovaných pietnej spomienke na bratov Ľudovíta a Karola Štúrovcov. V Rádiu Litera do tejto kultúrnej, historickej a literárnej mozaiky tento týždeň prispejeme. Vo vysielaní sa objaví päť častí Zabudnutých piesní z cyklu Slovenské rody o Ľudovítovi Štúrovi. Obnovenú premiéru bude mať pôvodná rozhlasová hra Jozefa Repku o jednej zabudnutej noci roku 1848, kde zohral významnú úlohu práve Ľ. Štúr, hra má názov Pred svitaním nádeje. Určite si nenechajte ujsť reláciu o Bratislavskom evanjelickom lýceu, básnické dúšky z pera Ľudovíta Štúra a nápaditú esej o Štúrovi od Petra Krištúfka. A pripomenieme si aj tohtotýždňové výročia narodenia niektorých spisovateľov (Petra Jaroša jeho poviedkou Kvety vo váže, Stanislava Rakúsa poviedkou Príbeh o básni) a výročie úmrtia Georgea Orwella. Poslucháčskym tipom je pásmo o Elene Maróthy-Šoltésovej a hra Aloisa Jiráska Skaláci. Premiéru bude mať relácia Michala Talla v rámci cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera.
Náš programový týždeň v pondelok začneme prvou časťou cyklu Slovenské rody, ktorý vyrozpráva osudy Ľudovíta Štúra, jeho generácie a najbližšej autorovej rodiny i priateľov. Tento cyklus sme v našom rádiu ešte nevysielali. Autorsky ho pripravila Zuzana Križková pod názvom Zabudnuté piesne. Štúrovci. V réžii Martina Kákoša účinkujú Vladimír Jedľovský, Eduard Bindas, Dušan Kaprálik, Štefan Kožka, Anton Vaculík, Soňa Ulická a ďalší. Program je z roku 2004. Počúvajte v piatich častiach.
Nasleduje dramatické pásmo o spisovateľke a kultúrnej dejateľke Elene Maróthy-Šoltésovej. 6. januára sme si pripomenuli okrúhle 170. výročie jej narodenia. Ďakujeme za tento podnet našej pravidelnej poslucháčke. Spisovateľku si budeme aj naďalej počas tohto roka priebežne sprítomňovať. Pásmo pre rozhlas napísala Eva Čajková pod názvom Čo život dal. V réžii Ladislava Hyžu účinkujú Katarína Vrzalová, Petronela Valentová, Jaroslav Vrzala a Michal Gazdík. Relácia je z roku 1989.
Tento rok, 22. januára, oslávi spisovateľ Peter Jaroš svoje 85. narodeniny. Autorova poviedka, ktorú sme vybrali je symptomatická. Hovorí o oslave okrúhlych narodenín a o tom, ako niekedy nechceme priznávať verejne svoj vek a prečo túžime po dlhovekosti. Rozprávanie má aj viacero úsmevných a prekvapivých momentov. Viac už v poviedke Kvety vo váze. Číta Jozef Šimonovič.
Do štúrovského obdobia nás vráti aj pôvodná rozhlasová hra Jozefa Repka Pred svitaním nádeje, ktorá bude mať v našom rádiu obnovenú premiéru. Komorný príbeh s vnútorným dramatickým akcentom ponúka tak trochu netradičný pohľad na udalosti jednej septembrovej noci roku 1848, kde významnú úlohu zohral práve Ľudovít Štúr. V réžii Ľubomíra Holčíka účinkujú Jindro Obšil, Peter Vilhan, Ľubomír Holčík, Rado Milič, Ján Selecký, Marián Sotník, Vladimír Rohoň a Štefan Turňa. Hra je z roku 1992. O následnú dávku poézie sa nám postará, ako inak Ľudovít Štúr, jeho verše Výšinám zarecituje Karol Machata. Počúvajte od utorka.
Príbehy študentov a učiteľov z čias socializmu, odohrávajúce sa neraz vo vysokoškolskom prostredí, to sú signifikantné témy spisovateľa, literárneho vedca a niekdajšieho vysokoškolského pedagóga Stanislava Rakúsa. 20. januára 2025 sa autor dožíva svojich 85. narodenín, blahoželáme mu a od stredy uvádzame jeho poviedku pod názvom Príbeh o básni. V réžii Petra Vilhana účinkuje Peter Himič. Program je z roku 2009.
Následne sa presunieme k románovej tvorbe a rozhovoru Michala Talla so súčasným českým spisovateľom Marekom Torčíkom. Autor relácie otvorí tému o triednych aspektoch písania a zaznie otázka, či môže literatúra scitlivovať medzitriednu nevraživosť. Pásmo vzniklo v rámci pôvodného cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera a tento týždeň má v našom rádiu svoju premiéru. Uvádzame pod názvom Písanie a trieda. Rozhovor s Marekom Torčíkom. Relácia je z roku 2025. Vo chvíľke poézie sa opäť vrátime k Ľudovítovi Štúrovi a jeho veršom Nevôľa. Recituje Vladimír Minarovič.
V rámci Roku Ľudovíta Štúra sme sa ponorili zasa o niečo hlbšie do rozhlasového archívu a objavili sme pre vás vzácnu reláciu o bratislavskom evanjelickom lýceu. Bude mať v našom rádiu obnovenú premiéru. Dozviete sa v nej o Štúrových študentských rokoch, pozrieme sa na autorove vysvedčenia a zistíme, prečo mali Štúrove prednášky taký pozitívny študentský ohlas. Nebude chýbať rozprávanie o Jurajovi Palkovičovi, Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi či báseň Janka Kráľa. Niečo si povieme aj o vtedajšom spôsobe štúdia a o významných osobnostiach, ktoré študovali na spomínanom lýceu. Reláciu autorsky pripravil Juraj Kulík v roku 1987. Počúvajte pod názvom Bratislavské evanjelické lýceum od štvrtka. V réžii Vladimíra Dobríka účinkujú Mária Kodoňová, Juraj Kulík, Štefan Bučko, Ján Klimo, Ján Venéni, Vlado Minarovič, Darina Vašíčková a Viktor Blaho.
Ďalší diel cyklu Krajina kníh bude návratom do budúcnosti. Bude o slávnom dystopickom románe britského spisovateľa, esejistu, novinára a kritika Georga Orwella. Autorova životná púť sa uzavrela 21. januára 1940 – pred 75 rokmi. Román opisuje osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jednotlivca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. George Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol víziu, ktorá sa neskôr stala realitou. Vysielame pod názvom George Orwell a jeho román 1984. Účinkujú Mária Danadová a Juraj Smutný. Program je z roku 2019.
V Rádiu Litera sme ani tento týždeň nezabudli na vaše poslucháčske tipy, ktoré nám píšete. Od piatku sa v našom vysielaní objaví rozhlasová hra Skaláci, ktorá je dramatizáciou rovnomenného románu Aloisa Jiráska. Je z roku 1954. Ocenia ju milovníci histórie, tentokrát pôjde o kruté 17. a 18. storočie. A ak máte radi Jiráskov jazyk, jeho postavy a dramatické zvraty, táto hra je práve pre vás. V réžii Ota Varečku účinkujú Anton Tihelka, Elena Martinková, Anton Glézl, Emil Fillo, Anton Mrvečka, Jozef Kováč, Ondrej Jariabek a ďalší.
Ako by sa asi cítil Ľudevít Štúr, keby v roku osláv dvojstoročnice svojho narodenia náhodou zablúdil niekde neďaleko miesta, kde kedysi učil? Alebo by sa náhodou išiel pozrieť na bájny Devín, kde si mladí štúrovci dávali druhé krstné mená? Nad tým všetkým sa vo svojej eseji zamýšľa na záver nášho týždňa Peter Krištúfek. Dal jej názov Náš drahý Ludevít. Interpretuje Mário Zeumer.
Autorka programového týždňa: Monika Zumríková Kekeliaková
Text: Lucia Šaráková