Vianoce, Nový rok aj Traja králi nám ostali za chrbtom a my všetci sme len veľmi nedávno vkročili do nového roka 2025. Nové začiatky vždy so sebou prinášajú snahu hodnotiť to staré, uvažovať, či sme s časom, ktorý nám priniesol minulý rok, naložili dobre a ako sa pojednáme s časom, ktorý nám ešte len bude daný. Druhý vysielací týždeň rádia Litera prináša tému Čas a s ňou novoročné bilancovanie, zamýšľanie sa nad žitím a časom ako veličinou. Počas týždňa nám bude spoločnosť robiť čítanie na pokračovanie z knihy Jána Púčeka -
Med pamäti. K téme kalendárov ako svedkov času sa dostaneme prostredníctvom pásiem M. Kopcsaya a Táne Šuškovej. Svojimi esejami Žiť sa dá len autobiograficky a Chronoskop sa nám prihovorí aj Ivan Kadlečík. Za starými inuitskými povesťami sa vyberieme v hre Vladimíra Hanuliaka - Dedinky v nebi. Chýbať nebudú ani verše či rozprávka Nory Weberovej Rok času.
Od pondelka si začneme na pokračovanie čítať z knihy Jána Púčeka Med pamäti. Čo nám napovedá minulosť, ktorú už nezmeníme? Pre Jána Púčeka je téma pamäti a historického dedičstva kľúčová. Svoju knihu venoval osudom, ktoré (ne)stihol poznačiť masaker s názvom 20. storočie. V réžii Márie Danadovej číta Daniel Výrostek. Počúvajte v piaich častiach počas celého týždňa.
Dramatický cyklus Milénium ponúka rad malých intímnych príbehov na pozadí doby, tentokrát sa všetko začína príchodom nového tisícročia. 9 autorov prináša 9 rôznych príbehov – smutnosmiešnych i tragických, či nesmierne vážnych. Vyberáme pre vás príbeh Daniely Kapitáňovej Tristotridsaťtri. V réžii Štefana Korenčiho účinkujú R. Poláková, R. Jánoš, L. Vráblicová.
Nasleduje januárová časť mesačníka Máriusa Kopcsaya Trhací kalendár - pásmo je o mesiacoch, zvykoch a ľuďoch. Spisovateľ a novinár Márius Kopcsay, psychológ i znalec tradícií profesor Dušan Fabián a klimatológ Pavol Matejovič porozprávajú mnoho zaujímavostí o mesiaci, ktorý naši predkovia volali sečeň a my ho voláme január. Hlavnou témou bude Nový rok a magická jednotka. Literárne ukážky číta Lucia Tvrdoňová. Réžia - Laco Kerata.
Ako mesiac v čase splnu – tak sa nazýva päťminútovku poézie čuvašského básnika Gennadija Ajgiho, ktorú budete počuť aj u nás na Litere. Preložil Ján Zambor. V réžii Martina Hvišča recituje Marek Majeský.
Za duchmi, dušami mŕtvych, pod vodu aj do neba sa od utorka vyberieme v rozprávkovej hre Dedinky v nebi. Napísal ju Vladimír Hanuliak na motívy inuitských (eskimáckych) povestí a bájok. Rozprávka je nielen o boji o život, ale najmä o boji so zlom, ktoré možno poraziť len dobrom a láskavosťou. V réžii Táne Tadlánkovej účinkujú Dušan Szabo, Tomáš Lukáč, Helena Geregová, Vladimír Minarovič, Ján Valentík, Jozef Šimonovič, Darina Vašíčková a ďalší.
Ďalej pokračujeme esejou Pavla Hudíka – Na Nový rok o ľudský krok. Autor sa zamýšľa nad našou súčasnou spoločnosťou. Číta Jozef Šimonovič.
Pridávame rozprávku Nory Weberovej Rok času. Pri januárovej guľovačke sa stretne drzý mládenček Nový rok s Časom. Potom spolu nastúpia do bielych saní ozdobených tisícmi ľadových zvončekov. Sane ťahá dvanásť bielych koní. Letia cez zasneženú krajinu, ale tá sa postupne mení. Aj sane sa menia, kone, aj rok sa mení. Viac už rozpovie Boris Farkaš v réžii Rie Paldiovej.
Pokračujeme veršami Ivana Koleniča Ľahkosť dlhých večerov v réžii Laca Keratu recituje Ján Gallovič. A pri básňach zostaneme aj od stredy v pásme Silvie Kaščákovej Konce sú utajené začiatky, ktoré je poskladané z veršov slovenskej i svetovej poézie a úvah na tému koniec a začiatok. Účinkujú H. Gregorová, P. Rúfus, P. Boublík, M. Kapráliková, D. Vaňo.
Z eseje Ivana Kadlečíka sa dozvieme, že Žiť sa dá len autobiograficky. Kadlečíka poznajú jeho čitatelia ako nekonvenčného prozaika, esejistu a literárneho kritika. Od roku 1971 oficiálne nemohol publikovať a jeho tvorbu si mohli prečítať len tí čitatelia, ktorí mali publikácie z okruhu disentu. Počas normalizácie pracoval ako kníhkupec v Pukanci, a tiež ako organista. Až v roku 1993 mu vyšla oficiálne prvá kniha, nazvaná Z rečí v nížinách. Kadlečíkovu vtipnú, hravú a múdru esej vám prečíta Ján Kroner.
Atmosféru náročnej i ťaživej zimy v kopcoch zas navodí Slovenská čítanka Milana Čarňanského – Zima v horách. Intrepretuje Marián Grebáč.
Štvrtkový rogramový blok prinesie rozhlasovú hru pre mládež Deň bez anjela, ktorú podľa poviedok Andreja Chudobu zdramatizovala Jana Liptáková. Účinkujú Emil Horváth, Emília Vášáryová a Michal Dočolomanský. Réžiu mala Viera Weidlerová. Pridávame esej Ivana Kadlečíka nazvanú Chronoskop. V réžii Hany Makovickej číta Ivan Krúpa.
A opäť si dáme verše, tentoraz od Jeana Arthura Rimbauda s názvom Snívané pre zimu. Francúzsky symbolista, jeden z prekliatych básnikov, ovplyvnil svojou tvorbou nielen súčasníkov, ale aj ďalšie generácie básnikov. Celé dielo vytvoril do svojich devätnástich rokov. Recituje Jozef Šimonovič.
O kalendároch ako svedkoch času nám od piatku porozpráva viac Tatiana Šušková a jej hostia v publicistickom pásme Kalendáre – svedkovia času. Relácia hovorí o histórii a súčasnosti kalendárov. V závere bloku zaznejú verše Judity Kaššovicovej - Adresy stromov o prírode, človeku i láske. O básnickej zbierke, z ktorej si budeme čítať, literárna kritička Alena Bokníková napísala: "Zbierka Adresy stromov, sústredená na odvekú, v literatúre mnohokrát pertraktovanú polaritu prírody a mesta, by mohla pôsobiť fádne, „ošúchane“, keby... keby „krajina“ nebola stvárnená tak zvláštne, vábne." Intepretuje Lucia Vráblicová.
Ivan Štrpka patrí medzi našich popredných básnikov a textárov. Svojou tvorbou oslovuje širokú škálu čitateľov. Na Litere sa môžete v závere týždňa započúvať do jeho dvoch básní Ďaleká vodná veža a Nasleduj dunu. Recituje Marián Geišberg.
Milé poslucháčky, milí poslucháči, nech je pre nás všetkých výhľad do Nového roka nádejou. Prajeme vám príjemné počúvanie a rozplývanie sa v čase!
Autorka programového týždňa: Veronika Hajdučíková
Text: Lucia Šaráková
Foto: pixabay.com