Posolstvo Proglasu i "zlatý hlas" Evy Kristínovej

Posolstvo Proglasu i "zlatý hlas" Evy Kristínovej

 Aktuálne vydanie Zlatého fondu Slovenského rozhlasu naplnil redaktor Marián Grebáč rubrikami Zlatí klasici a Zlaté hlasy. Pripomenieme si najstaršiu starosloviensku literárnu pamiatku –Proglas a nezabudnuteľný hlas legendárnej herečky a recitátorky Evy Kristínovej.

Proglas - najstaršia slovanská literárna pamiatka je skutočne výnimočným dielom vysokej literárnej a duchovnej hodnoty. Vznikol v druhej polovici 9. storočia, v rokoch 863-867, a je označovaný za začiatok stredovekej literatúry u slovanských národov. Vyniká nielen myšlienkovým bohatstvom, ale aj vysokou kultivovanosťou prejavu a štýlu. Dlho bol považovaný za prozaické dielo, no neskôr prevládol názor, že ide o kvalitnú básnickú skladbu, ktorej sylabické verše sú presne rytmicky členené na dve polveršia. Štýl básne je bohatý na rôzne viac či menej expresívne alebo zvukovo účinné prostriedky, ktoré pôsobia veľmi emotívne. Podľa najnovších názorov však nejde o báseň alebo hymnus, ale o prozaický žáner s mnohými rečníckymi prvkami. Všetky tri slovenské prebásnenia Proglasu sú pozoruhodné, či ide o sylabotonickú báseň s dvanásťslabičným metrom v prípade Viliama Turčányho a Jána Zambora, či o desať a jedenásťslabičné metrum Ľubomíra Feldeka, Proglas zostáva slovom, ktorým vierozvestovia vytýčili smer našej kulturizácie. Posúďte sami, vypočujte si umelecko-dokumentárne pásmo Ten, ktorý múdrosť za družku si vybral, ktorév roku 1996 pripravila Hilda Michalíková spolu s básnikom, prekladateľom a literárnym vedcom Viliamom Turčánym.

Ďalší zlatý hlas, uložený v našom archíve, patrillegendárnej herečke Eve Kristínovej. Na divadelných doskách stvárnila približne 80 postáv, v ktorých dominovali silné ženské charaktery. Bola jednou z najväčších tragédok na doskách, no dokázala stvárniť aj temperamentné dedinské jazyčnice. Eva Kristínová sa narodila 5. augusta 1928 v Trenčíne. Jej mladosť bola čiastočne poznačená tvrdým osudom jej otca, ktorý bol príslušníkom Štefánikových francúzskych légií. Povýšili ho na brigádneho generála a neskôr po zmene režimu degradovali na obyčajného vojaka, až ho z armády prepustili a uväznili. Eva Kristínová sa pridala k Slovenskému národnému povstaniu, kde slúžila ako spojka. Zomrela 14. júna 2020 vo veku 91 rokov. Jej hlas, názory a dielo vám v rozhlasovom medailóne z cyklu Ľudia, fakty, udalosti z roku 1998 priblíži Emil Benčík.

Po rozhlasovom medailóne si Evu Kristínovú predstavíme ako výbornú recitátorku. Jej repertoár poézie bol veľmi široký, ovládala spamäti značnú časť Hviezdoslavovej tvorby.V roku 1991bola Eva Kristínová hostkou redaktora Jána Bábika v relácii Poetické štúdio. Vyznala sa zo vzťahu k Hviezdoslavovej básnickej tvorbe a zarecitovala úryvok zo 4. spevu Hájnikovej ženy.

Foto: TASR

Vysielame na Litere od 6.7. do 12.7.2025



Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame