Keratov absurdný humor a výročie založenia divadla GUnaGU

Keratov absurdný humor a výročie založenia divadla GUnaGU

V cykle Zlatý fond Slovenského rozhlasu si pre vás Marián Grebáč opäť pripravil rubriky Zlaté vavríny a Zlaté momenty. V prvom prípade pôjde o rozhlasovú hru Laca Keratu Na hladine. Medzi Zlaté momenty sme tentoraz zaradili udalosť, ktorá sa udiala 30. mája pred štyridsiatimi rokmi. Práve vtedy vzniklo dnes už kultové divadlo GUnaGU.

Pristavme sa najprv pri dramatikovi, hercovi a režisérovi, ktorý je doposiaľ naším rozhlasovým kolegom. Laco Kerata je absolventom divadelnej réžie na Vysokej škole múzických umení, kde získal aj doktorát z dramaturgie. V roku 1991 spolu s Blahom Uhlárom a Milošom Karáskom založili legendárne avantgardné Divadlo Stoka, v ktorom pôsobil ako spoluautor a herec asi v pätnástich inscenáciách. Neskôr založil divadelné združenie MED – My Experimental Drama. Napísal viac ako dvadsať divadelných a rozhlasových hier, vydal niekoľko zbierok poézie, knižne mu vyšli aj jeho drámy a rozhlasové hry, tiež zbierky poviedok a romány. Spoločným znakom jeho diel je groteskný až absurdný humor.

V rubrike Zlaté vavríny vás pozývame počúvať jeho rozhlasovú hru pre mládež s názvom Na hladine, za ktorú dostal Laco Kerata hlavnú cenu v roku 1997 na 15. ročníku Festivalu pôvodnej slovenskej rozhlasovej hry v Piešťanoch. O ocenenie sa delil aj s českým divadelným režisérom Janom Antonínom Pitínským, ktorý ju v našom rozhlasovom štúdiu ako hosťujúci režisér naštudoval. Využil tu relaxačnú hudbu, zvuky mora, špliechanie vĺn o bok lode, škrekot čajok aj pomalý deformovaný jazykový prejav, vytvárajúci dojem neskutočných snových stavov. Účinkujú Ivo Heller, Emília Vášáryová, Peter Bzdúch, Erika Lásková, Jozef Chmel, Oliver Boldoghy, a Ingrid Hrubaničová. Úlohu prvého dôstojníka stvárnil sám Laco Kerata.

Udalosť, ktorú sme sa tentoraz rozhodli označiť nálepkou Zlatý moment, sa stala pred 40 rokmi, a to konkrétne 30. mája 1985. V Bratislave vtedy založili študenti a čerství absolventi medicíny a matematiky - Viliam Klimáček, Ivan Mizera, Zuzana Benešová a Milan Paštéka - divadlo GUnaGU. Amatérsky divadelný súbor začal svoju sľubnú existenciu pod vedením Andreja Ferka premiérou hry Vestpoketka. V roku 1992 prešlo divadlo na profesionálnu bázu. V súčasnosti inscenuje predovšetkým hry Viliama Klimáčka, ktorý je aj jeho riaditeľom a od roku 1995 i umeleckým šéfom. Počas svojej existencie uviedlo viac ako 50 pôvodných hier. Za ten čas sa GUnaGU stalo kultovým divadlom nielen bratislavskej, ale aj slovenskej kultúrnej scény. Alternatívne divadlo s repertoárom autorských hier, písaných priamo „na telo“ hercom, predstavuje témy zo súčasnosti – rozpad tradičnej rodiny, nárast xenofóbie voči menšinám, vzostup nacionalizmu a neofašizmu v Európe či krízu medziľudských vzťahov.

V rubrike Zlaté momenty vás pozývame počúvať zasvätené hodnotenie tvorby a významu divadla GUnaGU divadelnou vedkyňou Dagmar Inštitorisovou a principálom, autorom a režisérom tohto kultového divadla Viliamom Klimáčkom. Reláciu 40. výročie divadla GUnaGU z rozhlasového cyklu Desať dekád divadla v roku 2020 pripravila a moderovala Mariana Jaremková.

Počúvajte na Litere od 18.5. do 24.5. 2025

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame