Nočná návšteva Petra Karvaša v Zlatých vavrínoch na Litere

Nočná návšteva Petra Karvaša v Zlatých vavrínoch na Litere

V rubrike Zlaté vavríny bude tentoraz dominovať ocenená rozhlasová hra Petra Karvaša Nočná návšteva.

Ako prozaik prichádzal Peter Karvaš s historickými témami, ktorými žila slovenská spoločnosť od 50. rokov 20. storočia. V modernej slovenskej dráme nastoľoval závažné morálne a spoločenské problémy. Dramatický bol aj život tohto vynikajúceho spisovateľa, dramatika, dramaturga, divadelného teoretika a pedagógaa premietol sa aj do jeho drám. Pre svoj židovský pôvod sa dostal počas vojny do pracovného tábora, odkiaľ s pomocou priateľov utiekol. Jeho rodičov popravili Nemci v januári 1945 vo vápenke v Nemeckej. Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa stal redaktorom a hlásateľom Slobodného slovenského vysielača, po zatlačení povstania do hôr bojoval ako partizán. Po roku 1968 za svoj odmietavý postoj k invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa bol potrestaný zákazom publikovať a musel odísť aj z VŠMU. Oficiálne sa mohol venovať iba vedeckej činnosti vo Výskumnom ústave kultúry.

Jeho prozaickú a dramatickú tvorbu výrazne ovplyvnili zážitky z SNP. Po druhej svetovej vojne pôsobil ako dramaturg Slovenského národného divadla, Novej scény i Československého rozhlasu v Bratislave, v rokoch 1949-50 bol kultúrny atašé v Bukurešti. Po roku 1968 prednášal na Vysokej škole múzických umení v Bratislave divadelnú vedu.

Po druhej svetovej vojne napísal hry: Krv, Živly, Maják, Priepasť. Po roku 1948 sa venoval viac divadelným hrám a teoretickým dielam. V druhej polovici 60. rokov znovu intenzívnejšie spolupracoval s rozhlasom a to až do zákazu na začiatku 70. rokov. Napísal hry ako Prípad podstavec, Sedem svedkov, Malá anketa, Absolútny zákaz alebo Balada poslušnosti či Výsluchy.Po roku 1989 sa v éteri objavili jeho hry Nočná návšteva, Vo výťahu, Chuť chrenu a ďalšie. Peter Karvaš sa svojou tvorbou radí medzi profilujúce osobnosti slovenskej literatúry a drámy.

My pre vás vyberáme jednu z jeho najzaujímavejších a najpodnetnejších rozhlasových hier – Nočná návšteva z roku 1990.

Divadelná teoretička Marta Žilková o tejto hre napísala: „Karvašovo dramatické majstrovstvo sa prejavilo v dokonalom rozohraní témy, pričom nepotreboval väčší priestor ako jednu izbu a spomienky postáv na to, aby rozpracoval dokonalý psychologický a názorový súboj dvoch postáv. Peter Karvaš je majstrom umeleckého slova a aj v rozhlasovej hre Nočná návšteva použil celú kolekciu jazykových a paralingvinstických prostriedkov s presne vymedzenou funkciou. Napríklad úsporné vety, prerušené a neukončené výpovede automaticky vyvolávajú emocionálne vzruchy, podporujú expresivitu textu, a zároveň urýchľujú jeho dramatický spád. Karvaš dokáže presne odhadnúť, kde treba výraz zúžiť, vynechať, ale aj zopakovať, a teda zdôrazniť.“

Tie dve postavy v jednej izbe a ich slovný súboj majstrovsky stvárnili Karol Machata a Július Pántik. Réžiu mal Dušan Zimen.

Veľká noc je nielen najväčším kresťanským sviatkom, ale aj jedným z najdôležitejších období roka, ktoré je bohaté na tradície a symboliku. Aj preto je pre tieto dni naším Zlatým momentom v Zlatom fonde Slovenského rozhlasu.Tento sviatok jari, ktorý každoročne prináša dôležité duchovné i spoločenské posolstvá, sa viaže na pohyblivý dátum, ktorý sa určuje podľa lunárneho kalendára a pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne. Veľká noc je pre kresťanskú komunitu najdôležitejším sviatkom, pretože symbolizuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Tento akt viery a nádeje je základom kresťanského učenia a pripomína víťazstvo života nad smrťou, ako aj nový začiatok. Avšak tento sviatok nie je len duchovným zastavením. V slovenskej kultúre má Veľká noc hlboké korene aj v ľudových tradíciách, ktoré sa často prelínajú s kresťanskými zvyklosťami. K obľúbeným tradíciám patria šibačky, oblievačky, zdobenie kraslíc a príprava sviatočných dekorácií. Veľká noc nám pripomína aj dôležitosť rodinnej súdržnosti, nádeje a duchovného rozvoja, ktoré sú dôležité pre spokojný život.

Autorka Katarína Buganová nám v rozhlasovom pásme Veľka noc prichodzi z roku 1999 predstaví veľkonočné ľudové i náboženské zvyky. V réžii Márie Jarkovskej účinkujú Hana Hajdová a Michal Hudák

Rubriky Zlaté vavríny a Zlaté momenty počúvajte na Litere od 20.4. do 26.4. 2025

Pripravil Marián Grebáč

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame