Od nedele 30. marca nás čaká ďalšie vydanie programového bloku Rádia Litera s názvom Zlatý fond Slovenského rozhlasu, ktorú redaktor Marián Grebáč naplnil rubrikami – Zlatí klasici a Zlaté hlasy. Rozhlasovým spracovaním eposu Cyrilometodiáda si pripomenieme 240. výročie narodenia najtalentovanejšieho básnika slovenského obrodenia, ktorý svojimi historickými eposmi a lyrikou vplýval na celú štúrovskú generáciu i nasledujúce generácie básnikov. Áno, bol to Ján Hollý – náš zlatý klasik. A v rubrike Zlaté hlasy si sprítomníme hlas herečky, ktorá sa herečkou ani len nechcela stať. Keby ju k tomu neboli nabádali dvaja národní umelci, dodnes by sme ľutovali. Hovoríme o Zdene Gruberovej.
Ján Hollý sa narodil 24. marca pred 240 rokmi. Už počas života sa stal „slovenským Homérom“ a do Maduníc za ním chodili okrem štúrovcov aj návštevy zo zahraničia – nemecký maliar a spisovateľ Friedrich Kaiser či ruský slavista Izmail Ivanovič Sreznevskij. Hollý pod vplyvom Juraja Papánka a Juraja Fándlyho považoval slovenský národ za jadro Svätoplukovej ríše a Slovákov za priamych dedičov Veľkej Moravy. Chcel kriesiť národné povedomie Slovákov a tak sa pustil do svojho veľdiela Svatopluk. Dielo vyšlo v roku 1833 a vyvolalo nadšenú odozvu u mladej generácie.
Po vydaní Svatopluka pracoval Hollý na novom epose, tentokrát o pôsobení svätých Cyrila a Metoda na Veľkej Morave. V tom čase bol Hollý už skutočnou legendou. Nastupujúci hlavný prúd slovenského národného obrodenia, štúrovci, ho nielen navštevovali, ale z jeho diela priamo čerpali a inšpirovali sa ním vo svojej tvorivej práci. Profesorka Eva Fordinálová, literárna historička a vedkyňa, ktorá sa venuje najmä dielu Jána Hollého, vydala v roku 1985 monografiu „Aký si, Ján Hollý?“ Okrem iného v nej píše: „Jednoznačne vieme, aký prínos znamená Hollého poézia v kontexte našej literatúry, a predsa sa o ani jednom básnikovi nevyslovilo toľko protirečivých tvrdení: od pokusov zaodieť ho do barokového habitu až po zatriedenie do preromantizmu... Kým hodnotenia diela iných básnikov národného obrodenia sú už v podstate uzavreté a neproblematické, v Hollého tvorbe priamo úmerne s narastaním časového odstupu objavujeme stále nové prekvapujúce možnosti pre interpretáciu, neustále modifikujúce básnikov profil a provokujúce k ďalšiemu, intenzívnejšiemu skúmaniu. Hollý začína prezrádzať viacej nám ako vlastným súčasníkom. Všetky stopy modernej poézie tvoriacej kontinuitu s domácou tradíciou vedú k nemu. Skrátka – na Hollého sa musíme pozrieť novými očami, jeho dielo si musíme prečítať opäť.“
A my sa v Rádiu Litera, v našom Zlatom fonde Slovenského rozhlasu, začítame ušami. V rubrike Zlatí klasici vám ponúkame rozhlasové spracovanie eposu Jána Hollého Cyrilometodiáda. Preložil básnik Ján Buzássy, Režijne pripravil Vladimír Rusko. Účinkujú Gustáv Valach, Karol Machata, Ladislav Chudík, Zdena Gruberová, Leopold Haverl, František Kovár, Emil Horváth, Darina Vašíčková a ďalší.
A prejdime k rubrike Zlaté hlasy. Režisér Vladimír Rusko v rozhlasovom cykle Galéria osobností slovenského divadla vytvoril portréty významných hereckých osobností. Medzi nimi je aj umelecko-dokumentárne pásmo z roku 1998 Od Júlie po Bernardu Albu venované hereckej tvorbe Zdeny Gruberovej.
Medzi zlatými hlasmi nemôže chýbať. Spočiatku vôbec neuvažovala, že sa stane herečkou. Jej prednes si raz vypočuli herci František Dibarbora a Július Pántik a okamžite jej odporučili, aby sa prihlásila na štúdium herectva. V rokoch 1951 – 1953 študovala v Štátnom konzervatóriu v Bratislave. A ihneď po štúdiách ju angažovali do Armádneho divadla v Martine, kde získavala prvé skúsenosti na profesionálnom javisku. Ale už v nasledujúcej sezóne prijala ponuku angažmánu do Slovenského národného divadla. Zdena Gruberová. Narodila sa 24. novembra 1933 v Šenkviciach a zomrela 18. januára 2017 v Bratislave.
Gruberová svoje veľké herecké nadanie využila naplno a tak sa rýchlo z úloh nevinných a naivných dievčatiek prepracovala k zložitejším charakterom. Míľnikom bola postava Maggie v hre Arthura Millera Po páde. Týmto výkonom sa definitívne posunula k plnohodnotným postávam, v ktorých potvrdzovala svoje herecké kvality. Okrem dramatických polôh jej nebolo cudzie ani komediálne zveličenie. Zdenu Gruberovú obsadzovali do svojich inscenácií najprogresívnejšie režisérske osobnosti: Jozef Budský, Tibor Rakovský, Karol L. Zachar, Pavol Haspra, Miloš Pietor či Ľubomír Vajdička. Jej herecké umenie môžeme obdivovať v reprízach filmov Kapitán Dabač, Balada o siedmich obesených, Smrť prichádza v daždi alebo Červené víno.
Foto: TASR