Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu bude rezonovať v celom programovom týždni Rádia Litera, ktorý sa začína práve dňom 80. výročia oslobodenia koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau.
V pondelok 27. januára o 10:00 či 20:00 si môžete vypočuť prvú časť čítania na pokračovanie z memoárovej knihy Lea Kohúta s názvom Tu bola kedysi ulica. Každý ďalší deň pribudne do vysielania ďalšia z piatich častí čítania, ktoré na Litere vysielame úplne po prvý raz! Kniha vzbudila veľký záujem širokej verejnosti, ale aj historikov, pretože autorovo rozprávačstvo sa snúbi s množstvom zaujímavých faktov tzv. malých dejín z konca Rakúsko-Uhorska, z čias existencie bratislavského podhradia a teda i Židovskej ulice, koncentračného tábora, viery v socializmus i dezilúzie až po emigráciu.
Od utorka pribudne na sedem dní do vysielania Litery aj dokumentárne pásmo Jozefíny Mikovíynovej o azda najslávnejšom denníku druhej svetovej vojny, ktorý patril ukrývanému dieťaťu Anne Frankovej. Pásmo má názov Najčítanejší denník a prvýkrát ho Litera uvedie 28. januára krátko po 9:00 a 19:00. Tesne pred 10:00 a 20:00 môžete toto pohnuté obdobie zreflektovať aj prostredníctvom poézie, a to cez verše talianskeho poeta, prekladateľa a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru z roku 1959 Salvatoreho Quasimoda v preklade Štefana Žáryho pod názvom Medená amfora.
Stredajším prírastkom k téme oslobodenia koncentračného tábora pri poľskom Osvienčime bude program autorky Sone Gyarfašovej Osudy, ktoré písalo 20. storočie. Rozvinie v ňom príbeh Edity Grosmanovej – pamätníčky a preživšej holokaustu i manželky spisovateľa Ladislava Grosmana, autora novely Obchod na korze, ktorá prežila prvý transport do Osvienčimu aj pochod smrti. Na Litere v stredu o 6:30 a 16:30 a následne každých 10 hodín až do 5. februára.
Od štvrtka, 30. januára, pokračuje Rádio Litera reláciou zo svojho pôvodného autorského cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera, v rámci ktorého vzniklo aj pásmo Tomáša Bartoňka Lovestory na troskách zla. Autor sa v ňom venuje príbehu ukrývaného dieťaťa Gerty Sidonovej a jej neskoršieho manžela Rudolfa Vrbu, ktorý z tábora ušiel a spolu s Alfrédom Wetzlerom podal prvú správu o priemyselnom vyvražďovaní. Táto lovestory vyšla knižne pod názvom Impossible Escape: A True Story of Survival and Heroism in Nazi Europe. Spracoval ju americký historik a spisovateľ Steve Sheinkin. Okrem rozhovoru s ním si vypočujete aj pár ukážok z tejto novej knihy, ktoré exkluzívne pre túto reláciu do slovenčiny preložila Anna Tuhárska a načítal Andrej Šoltés. Rádio Litera odvysiela túto reláciu napríklad 30. januára krátko po 15:00.
V posledný januárový deň, kedy sa program celého týždňa Rádia Litera skompletizuje, na vás čaká dokumentárno-dramatické pásmo Mariána Šimkuliča Šťastie, že vieš pekne spievať o príbehu Heleny Citrónovej z Humenného, židovského dievčaťa z prvého transportu do koncentračného tábora, ktoré prežilo holokaust. Zachránil ju ľúbostný vzťah s dozorcom, ktorý zachránil pred istou smrťou nielen ju, ale aj jej sestru i ďalších.Na Litere od 31. januára a v prvých uvedeniach o 12:30 a 22:30.